banknoty 100 zł, utrata emerytury
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 18 Sierpnia 2019

Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady

Sprawa dotyczy uprawnionych do wcześniejszej emerytury, a ciągle pracujących. Gdy zarabia się zbyt dużo ZUS może pozbawić nas wielu składek, a nawet odebrać emeryturę.

To kiedy ZUS może nam odebrać świadczenie emerytalne opisuje dokładnie Dziennik Gazeta Prawna. Z informacji podanych przez internetowe wydanie dziennika wynika, że jeśli osoba, która przekroczyła wiek emerytalny i wykonuje pracę zarobkową, za którą wynagrodzenie przekracza 70% orz 130% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, to musi liczyć się z pomniejszeniem lub zawieszeniem prawa do pobierania emerytury.

Jak zaznacza jednak DGP sprawa dotyczy tylko osób, które nie przekroczyły wieku uprawniającego do podjęcia emerytury (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Osoby, które przekorczyły ten wiek i dorabiają dodatkowo, nie muszą obawiać się umniejszczenia swoich świadczeń, bowiem prawnie im się ono należy.

Resort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzyResort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzyCzytaj dalej

Emerytura - wyjątek od reguły

Dokładnie swoje pensje powinni przeliczać jednak Ci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, a mają prawo do wcześniejszej emerytury. W przypadku gdy emeryt nie rozwiązał umowy o pracę, ZUS wstrzyma przyznawanie świadczenia do czasu keidy umowa z pracodawcą zostanie już rozwiązana. Dotyczy to sytuacji, w której taka osoba zarabia co najmniej 70% przeciętnej krajowej, co na ten moment daje 3387,50 zł brutto. Stawka ta jednak ulega zmianie, bowiem przeciętne wynagrodzenie w Polsce reguluje rynek. Osoba pracująca i uprawniona do wcześniejszej emerytury powinna więc śledzić dane podawane przez GUS odnośnie zarobków w Polsce, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia. Rodzaje świadczeń jakie ZUS może z tytułu pracy zmniejszyć, to: nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta inwalidy wojskowego oraz renta rodzinna. ZUS dokonuje indywidualnych obliczeń kwoty zmniejszenia, o których informuje potem emeryta.

Co w sytuacji gdy emeryt przekracza 130% przeciętnej krajowej pensji? Wówczas ZUS decyduję się na całkowite zawieszenie świadczeń do momentu aż osoba nie osiągnie powszechnego wieku emerytalnego lub nie zrezygnuje z pracy i nie złoży wniosku o przyznanie emerytury. Z tego powodu osoby zarabiające więcej także powinny na bieżąco śledzić doniesienia z Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Wiemy, że obecnie 130% średniej pensji przekraczą osoby, które zarabiają 6291,10 zł brutto lub więcej.

Emerytura zależna od koniunktury gospodarczej

System uzależnienia świadczenia od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, czyli od koniunktury gospodarczej budzi wiele emocji. Sprawia, że osoba z prawem do emerytury wcześniejszej musi ciągle monitorować sytuację gospodarczą w kraju, nawet przy stałej pensji. Dobrą wiadomością dla emerytów, którzy nie dostają jednak już podwyżek jest fakt ciągłego podnoszenia się przeciętnego wynagrodzenia w obecnych warunkach gospodarczych Polski.

Jeżeli jednak firma postanowi podwyższyć pracownikowi pensje może zrobić mu tym samym niedźwiedzią przysługę, jeśli nie przeanalizuje wcześniej danych dotyczących wysokości przeciętnego wynagrodznia.

Biedronka żegna swojego twórcę. Ojciec sieci nie żyjeBiedronka żegna swojego twórcę. Ojciec sieci nie żyjeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Znaki zodiaku i najbardziej toksyczne połączenia. Z kim nie możesz się wiązać?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News