pieniadze-emerytura-pxfuel.com
pxfuel.com
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Lutego 2020

Możesz dostać 2,5 tys. złotych. Warunek jest jeden i dotyczy twojej emerytury

Emerytura dla służb mundurowych jest możliwa po 25 latach pracy. Każdego roku ze służby odchodzi wielu mundurowych, gdy tylko “nabiją” staż potrzebny do zakończenia kariery zawodowej. A dla służb to duży kłopot - braki kadrowe są coraz większe, a w niektórych instytucjach do rozdania jest nawet 5 tys. posad. Aby przekonać funkcjonariuszy do pozostania na służbie dłużej rząd postanowił przygotować specjalne dodatki. Tylko na policję każdego roku zamierza przeznaczyć kilkaset milionów złotych więcej.

Emerytura nie zając, nie ucieknie. Rząd walczy o mundurowych

Od protestów służb mundurowych minął ponad rok, jednak dopiero teraz udało się stworzyć projekt ustawy. Aby osiągnąć konsensus, trzeba była wypracować rozwiązania, dzięki którym funkcjonariusze nie będą chcieli odchodzić wcześniej na emeryturę. Aktualnie mają taką możliwość po 25 latach służby.

Klienci trzech znanych firm dostaną zwrot pieniędzy. Wszystko przez jedną informacjęKlienci trzech znanych firm dostaną zwrot pieniędzy. Wszystko przez jedną informacjęCzytaj dalej

Jak podaje portal money.pl, w konsekwencji co roku tylko z policji odchodzi nawet 5 tys. funkcjonariuszy, którzy potem przenoszą się sektora prywatnego. Dorabiają między innymi w firmach ochroniarskich czy związanych z windykacją.

- Wielokrotnie zarzucano nam, ale też wojsku oraz innym służbom, że produkujemy młodych emerytów. To są 50-latkowie, którzy powinni pozostać w służbie - powiedział na łamach money.pl Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. I zaznacza, że popiera nowe propozycje zapisane w ustawie.

Emerytura wyższa nawet o 2500 zł?

W projekcie MSWiA znalazł się m.in. zapis o tym, że ci funkcjonariusze, któzy pracują najdłużej i są bliscy osiągnięcia stażu uprawniającego ich do przejścia na emeryturę, mogą otrzymać bonus do swoich wynagrodzeń. Najniższa kwota dodatku dla mundurowego, który służył przez co najmniej 25 lat, będzie wynosić 1500 zł brutto miesięcznie.

Natomiast funkcjonariusze ze stażem pracy powyżej 28 lat i 6 miesięcy mogliby liczyć na bonus wynoszący 2500 zł brutto miesięcznie. Warto podkreślić, że dodatek nie będzie wliczany do emerytury, odprawy jubileuszowej czy odprawy w związku z odejściem ze służby.

Przerwę na palenie trzeba będzie odpracować. Bezprecedensowy wyrok sąduPrzerwę na palenie trzeba będzie odpracować. Bezprecedensowy wyrok sąduCzytaj dalej

Na dodatki do pensji nie będą żałować

Aktualnie w policji pracuje blisko 97,5 tys. funkcjonariuszy. Niemal 70 proc. z nich to funkcjonariusze mający wysługę od 3 do 21 lat. Policjantów ze stażem od 25 do 30 lat jest ponad 11 tys. - podaje money.pl. I to właśnie oni będą mogli się cieszyć z ustawowych bonusów. Tylko na policję rząd zamierza przeznaczyć 264 mln zł w skali roku. A nie można zapomnieć też o innych służbach mundurowych. Tym samym można się spodziewać wydatków liczonych w miliardach.

To się opłaca

Ale zdaniem Rafała Jankowskiego to i tak spora oszczędność dla resortu spraw wewnętrznych. - Policjant, który ma 25 lat służby odchodzi i jest mu wypłacana emerytura. Na jego miejsce trzeba przyjąć nowego policjanta, wyszkolić go i wypłacać pensję. A tak zatrzymujemy policjanta, który dostaje gratyfikację finansową. Jest to zachęta dla najlepszych, by zostali w służbie - ocenia na łamach money.pl Rafał Jankowski.

Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podejrzenie koronawirusa w Polsce. Sześć osób w szpitalu w Warszawie
  2. Powoduje więcej zgonów niż wypadki drogowe. Rośnie liczba zachorowań
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Strzały w centrum handlowym, jest ofiara i ranny. Trwa policyjna obława, dramatyczne wieści ze świata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News