emerytura
Pixabay/bluelightpictures
Autor Komunikaty prasowe - 17 Grudnia 2019

Wraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decyduje

Emerytura stażowa to pomysł, z którym wracają właśnie związki zawodowe. Co na to Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

Emerytura stażowa wejdzie w życie?

Emerytura stażowa jest pomysłem odgrzewanym właśnie przez związki zawodowe. Ma on wyglądać następująco: w przypadku kobiet na emeryturę można by przejść po 35 przepracowanych latach, natomiast jeśli chodzi o mężczyzn, to po 40. Bez względu na wiek. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest głowa państwa prezydent Andrzej Duda, jednak oficjalnie nie podjął jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Rząd uregulował zasady dotyczące trzynastek. Ważne informacje dla emerytówRząd uregulował zasady dotyczące trzynastek. Ważne informacje dla emerytówCzytaj dalej

W Unii Europejskiej nie występują emerytury stażowe

“Emerytura stażowa to świadczenie przyznawane bez względu na wiek. Warunkiem uprawniającym do takiego świadczenia jest wystarczająco długi staż ubezpieczeniowy. Obecnie nigdzie w państwach Unii Europejskiej nie występują powszechne emerytury stażowe” - mówi portalowi Money.pl prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Włochy były ostatnim państwem, w którym zniesiono emerytury stażowe w 2012 roku.

“W niektórych państwach występuje za to możliwość przejścia na emeryturę o kilka lat wcześniej, niż przewiduje wiek emerytalny. Warunkiem może być właśnie długi staż lub trudne warunki pracy. W Polsce mamy pewne doświadczenie z emeryturą stażową dla wybranych grup zawodowych. Obecnie przysługuje górnikom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych” - powiedziała prof. Uścińska. Są to jedyne grupy, które mogą liczyć na takie uprawnienia, pozostali muszą pracować do określonego wieku.

Pomysły na temat emerytur stażowych nie zostały oficjalnie zgłoszone

Prezeska powiedziała też, że trudno ustosunkować się do pomysłów, których oficjalnie nie zgłoszono, gdyż projekt takich przepisów nie znalazł się w żadnej oficjalnej dyskusji, a ZUS nie został poproszony o konsultację w tej sprawie, w ostatnim czasie.

“Prof. Uścińska podkreślała podczas panelu, że w tej chwili wiek emerytalny w Polsce jest na korzystnym poziomie - szczególnie biorąc pod uwagę przepisy innych krajów Unii Europejskiej. Polacy uprawnienie do emerytury mają po prostu szybciej niż mieszkańcy większości krajów” - podaje Money.pl.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News