Emerytura nie chroni przed ubóstwem
needpix.com
Autor Przemysław Terlecki - 17 Października 2019

Emerytura nie wystarcza. Przerażająca codzienność setek tysięcy emerytów

Emerytura, ale także i 500 plus to świadczenia społeczne, które poprzez samo wprowadzenie lub zwiększenie wartości miały eliminować biedę. Nie do końca się to udało, na co wskazują ostatnie wyniki badań.

Emerytura powinna zapewnić godną egzystencję dla emerytów, których w Polsce obecnie jest niecałe 7 mln. Choć takie jest założenie wypłacanego świadczenia, nie we wszystkich przypadkach się to udaje. Jak donosi portal Money.pl, mimo waloryzacji emerytur, rośnie liczba świadczeniobiorców, którzy żyją w skrajnym ubóstwie.

Z raportu "Poverty Watch 2019" sporządzonego przez Europejską Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu jasno wynika, że obecnie w Polsce w skrajnym ubóstwie żyje już 276 tys. emerytów i niestety liczba ta się zwiększa. Co oznacza życie w skrajnym ubóstwie? Osoby, które kwalifikują się do tego najniższego z poziomów egzystencji miesięcznie mają do rozdysponowania 595 złotych w ciągu miesiąca. Tymczasem ceny za towary i usługi rosną w Polsce w zastraszającym tempie.

Kotlet schabowy będzie luksusem. Trudno uwierzyć, jak bardzo drożeje mięsoKotlet schabowy będzie luksusem. Trudno uwierzyć, jak bardzo drożeje mięsoCzytaj dalej

Emerytura już nie wystarcza. Niemal 300 tys. emerytów żyje w skrajnym ubóstwie

Sprawa ubożejących w zastraszającym tempie Polaków ogranicza się jednak nie tylko do emerytów. W 2018 roku przybyło 422 tys. osób, których poziom życia spadł poniżej 595 złotych miesięcznie. 90 tys. z nich to najmłodsi z nas. W ich wypadku pomóc może waloryzacja programu Rodzina 500 plus, o której niechętnie mówią rządzący. Jak zresztą stwierdził premier Mateusz Morawiecki, program przecież przeszedł waloryzację, kiedy rozszerzono go z drugiego i każdego kolejnego na wszystkie dzieci.

Liczby jednak nie kłamią. Jak podaje Money.pl, w 2017 roku skrajnie ubogich rodaków było 1,7 mln, a rok później już ponad 2,1 mln osób. Najgorzej sytuacja ma wyglądać jednak wśród emerytów, jak wynika z raportu "Poverty Watch 2019". Zgodnie z zapisami w tymże, ubogich seniorów przybywać ma skokowo. Money.pl wskazuje, że problem wynika z przeliczania emerytury na nowych zasadach wprowadzonych w 1999 roku.

Te sprawiają, że rokrocznie na świadczenie dla najstarszych przechodzi coraz więcej osób, którym nie udało się zgromadzić odpowiedniej kwoty na kontach w ZUS, by wypłacić nawet najniższe świadczenie. Prowadzi to do sytuacji, że emerytura takiej osoby jest po prostu niewystarczająca na pokrycie potrzeb życiowych. Tacy seniorzy coraz częściej muszą wybierać - opłacać leki, jedzenie czy może zrezygnować z opłat za media.

Wszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąWszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Chłopiec wysłał list do zmarłego taty. Kilka dni później listonosz przyniósł odpowiedź
  6. TVN opublikował ważny apel dla Polaków. Można stracić ogromne pieniądze, nawet ponad 300 tysięcy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News