pieniądze emerytura
Autor Justyna Klimaszko - 17 Września 2019

Przechodząc na emeryturę w konkretnych miesiącach możesz dostawać dużo mniej pieniędzy

Nie każda osoba w wieku przedemerytalnym orientuje się w zasadach związanych z ubieganiem się o emeryturę. Duża większość z nich to osoby, które urodziły się po 31.12.1948, czyli mają prawo do tzw. nowej emerytury. Na podstawie artykułu, który ukazał się w Dzienniku Łódzkim, przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania o najbardziej istotne kwestie w tej sprawie, takie jak: jaki jest najlepszy miesiąc do przejścia na emeryturę; kiedy złożyć w ZUS wniosek o emeryturę oraz co jest do tego potrzebne; jak obliczyć emeryturę i co wpływa na jej wysokość, a także jakie są ograniczenia; jakie są warunki, żeby otrzymać emeryturę.

Od 1.10.2018 prawo do emerytury przysługuje kobietom, które ukończyły 60-ty rok życia oraz mężczyznom po 65-tym roku życia. Według zasad “nowej emerytury” staż pracy nie wpływa na jej przyznanie, jednak odgrywa rolę w wysokości przyznawanych środków.

Jaki staż pracy uprawnia do minimalnej emerytury?

Odpowiedni staż pracy wynosi obecnie (od 1.10.2017) 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Osobom, które nie spełniają tego warunku, nie przysługuje prawo do otrzymania minimalnego świadczenia, które gwarantuje państwo, a wynosi ono 1029,80 (od 1.03.2018).

Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby ubiegać się o emeryturę?

Prawo do emerytury zostaje ustalane na podstawie wniosku złożonego przez ubezpieczonego lub jego pełnomocnika. Na stronie internetowej zus.pl istnieje możliwość pobrania formularzy wniosków o emeryturę (ZUS Rp-1 E lub EMP). W przypadku, gdy emerytura ma zostać przekazywana na nasz rachunek, należy podać jego numer, nazwę oraz adres banku. Osoby, które nie mają jeszcze ustalonego kapitału początkowego, zobowiązane są do złożenia dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia przed 1.01.1999 roku oraz wysokość wynagrodzenia. Kluczowym dokumentem, który potwierdza wysokość wynagrodzenia jest zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, oparte na dokumentacji płacowej pracownika. Obowiązkiem jest dołączenie świadectwa potwierdzającego rozwiązanie stosunku pracy od ostatniego pracodawcy.

14. emerytura nie dla każdego. Rząd ukrył kilka haczyków, które zdyskwalifikują tysiące osób14. emerytura nie dla każdego. Rząd ukrył kilka haczyków, które zdyskwalifikują tysiące osóbCzytaj dalej

Kiedy nabywa się prawo do złożenia wniosku o emeryturę?

Istotną informacją jest, że wniosek o emeryturę można złożyć 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jak informuje Dziennik Łódzki: “Prawo do emerytury nabywamy z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, ale przyznaje się ją nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożymy wniosek”.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę?

Do przejścia na emeryturę przysługuje prawo w każdym miesiącu, jednak nie poleca się tego robić w czerwcu. Rekomendowanymi zaś miesiącami są lipiec, sierpień lub wrzesień. Przyczyną jest mechanizm waloryzacji składek emerytalnych.

Jak obliczyć wysokość emerytury?

Według nowych zasad emerytura wyliczana jest na podstawie zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek emerytalnych, które zostały zgromadzone na koncie ZUS. Jej wyliczenie polega na podzieleniu przez tzw. “dalsze średnie trwanie życia”, czyli jest to iloraz zgromadzonego przez nas kapitału oraz liczba miesięcy dalszego życia.

Najdroższa rasa psów w Polsce. Kosztują prawdziwą fortunę, mało kogo na nie staćNajdroższa rasa psów w Polsce. Kosztują prawdziwą fortunę, mało kogo na nie staćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Nie żyje 10-latek, który zatruł się skażonym mięsem. Cierpiał przez prawie 8 lat

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News