Emerytura dla kobiet z rocznika 1953
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 16 Grudnia 2019

Niektóre emerytki zyskają podwójnie. Nie tylko wyższą emeryturę, ale i odszkodowanie

Emerytura dla kobiet z rocznika 1953 - tym we wtorek zajmie się Senat. Projekt ustawy zakłada, że kobiety z tego rocznika będą mogły liczyć na przeliczenie świadczeń i wyrównanie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Eksperci wskazują na brak jednoznacznych przepisów w kwestii postępowań odszkodowawczych.

Emerytura, niejasności, przeliczenia - zawirowania wokół świadczeń rocznika

Emerytura dla kobiet z rocznika 1953 - procedowaniem tego projektu zajmie się we wtorek Senat. Projekt ten zakłada, że kobiety urodzone w roku 1953 będą mogły liczyć na ponowne przeliczenie świadczeń i wyrównanie. W marcu bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis mówiący, że jeśli ktoś po wcześniejszej emeryturze przejdzie już na powszechną (czyli osiagnie wiek emerytalny), dostaje mniejsza kwotę świadczenia. Najbardziej ucierpiały na tym kobiety z rocznika 1953, które w 2013 roku osiągnęły 60 lat i zyskiwały prawo do przeliczenia wcześniejszej emerytury na powszechną.

Bardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćBardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćCzytaj dalejJak informuje "DGP", istnieje jednak pewien kłopot - projekt ustawy nie zawiera przepisów, odnoszących się do spraw, w których sąd przyznał odszkodowanie za brak możliwości wznowienia postępowania w związku z upływem terminu, ani też do toczących się postępowań odszkodowawczych. ZUS sugeruje, że warto byłoby tę kwestię uregulować, bo osoba, która otrzymała takie odszkodowanie, będzie miała również prawo do ponownego obliczenia wysokości emerytury od dnia jej przyznania (tj. prawo wyrównania świadczenia). Nie wskazuje jednak, jak miałoby to wyglądać.

Różne opinie ekspertów w kwestii odszkodowań

W kwestii uznania odszkodowań i trwających postepowań sądowych podzieleni sa równiez eksperci. Zdaniem cytowanego przez "DGP" dr. Marcina Wojewódki z Instytutu Emerytalnego, warto rozważyć wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym z dniem wejścia w życie nowych przepisów postępowania odszkodowawcze w tym zakresie zostają umorzone. – Wyrównywałoby to szanse i ucięło niepotrzebne już w tym momencie spory – podkreśla dr Wojewódka.

Inaczej do sprawy podchodzi mec. Paweł Matyja, adwokat prowadzący sprawy ubezpieczeniowe. W jego ocenie o żadnym odliczeniu odszkodowania od wyrównania emerytury nie powinno być mowy: "Skoro zostały spełnione przesłanki do walki o odszkodowanie za bezprawie legislacyjne, nieistotny wydaje się fakt, iż przepis w końcu został znowelizowany" – podkreśla Matyja.

Wskazuje, że gdyby było inaczej, łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy ktoś np. zacznie zaraz postulować usunięcie art. 4171 k.c. "Po co przyznawać odszkodowania, skoro poszkodowani mieliby je potem zwracać, gdy w końcu ustawodawca przepis naprawi? A kiedyś przecież to zrobi" – zauważa.

Urzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiUrzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  5. Szef kazał im przyjść w Sylwestra do pracy. Zgodzili się, ich plan jest niewiarygodny, wielu Polaków może im zazdrościć

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News