Coraz więcej emerytów pobiera emeryturę niższą niż minimalna
Pixabay
Autor Redakcja BiznesInfo - 16 Czerwca 2020

Kilkaset tysięcy Polaków nie załapie się nawet na najniższą emeryturę. Druzgocące wyliczenia ZUS

Najnowsze statystyki zaprezentowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich pokazują, że coraz więcej emerytów pobiera emeryturę poniżej minimalnej. Trend ten niestety ma zostać zachowany, a liczba Polaków, żyjących za mniej niż minimum będzie się powiększać.

Emerytura poniżej minimalnej

Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Niestety ze statystyki przygotowanej przez Federację Przedsiębiorców Polskich na podstawie informacji uzyskanych po tegorocznej waloryzacji z ZUS wynika, że rośnie liczba osób pobierających emeryturę poniżej minimalnej, która w tym roku wynosi 1200 zł brutto. W 2012 r. emerytury poniżej ówczesnego minimalnego progu pobierało 67,5 tys. osób, dziś już 333,4 tys. Prognozuje się, że grupa ta będzie szybko się powiększać, a w już w obecnej chwili statystyka jest porażająca.

Wybrano najlepsze samochody 2020 roku. Jest sporo niespodzianekWybrano najlepsze samochody 2020 roku. Jest sporo niespodzianekCzytaj dalej

Prawo do emerytury z ZUS przysługuje każdemu, ale jej wysokość uzależniona jest od rzeczywistego wieku przejścia na emeryturę oraz wysokości zgromadzonych składek, oraz ustalonego kapitału początkowego (dla osób ubezpieczonych także przed 1999 r.). Osoby, którzy legitymują się 20-letnim (kobiety) lub 25-letnim (mężczyźni) stażem ubezpieczeniowym, mogą jednak liczyć na świadczenie w gwarantowanej wysokości, niezależnie od środków zgromadzonych na swoim koncie w ZUS. W ich przypadku nawet gdy emerytura obliczona według ogólnych zasad będzie niższa niż 1200 zł, to zostanie do tej kwoty podwyższona, a różnicę będzie pokrywał budżet państwa, jak podaje gazetaprawna.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Staż pracy a emerytura

Dając przykład: np. składki są opłacane przez dwa miesiące od połowy minimalnego wynagrodzenia, to dla celów emerytury minimalnej będą one uznane tylko jako jeden miesiąc okresu składkowego. W przypadku zleceniobiorców problem ten częściowo wyeliminowano, wprowadzając obowiązek odprowadzania składek od podstawy wynoszącej co najmniej minimalne wynagrodzenie, niezależnie od liczby wykonywanych umów-zleceń. Obecnie skrajnie niskimi emeryturami zagrożeni są przede wszystkim prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy korzystają z różnych ulg w opłacaniu składek.

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipcaMusimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipcaCzytaj dalej

Po zakończeniu ulgi przedsiębiorca ma prawo do 24 miesięcy preferencyjnych składek, które w tym czasie opłacane są od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jeśli zatem podstawa składek jest niższa niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia, do stażu potrzebnego do emerytury minimalnej nie są zaliczone pełne 24 miesiące, a okres proporcjonalnie krótszy. Skoro podstawa wynosi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, tylko 30 proc. z 24 miesięcy zostanie do stażu zaliczone.

Trzeba też pamiętać, że jeśli przedsiębiorca nie płacił składek w ogóle i ma zaległości, to okres, za który nie spłacił długów, nie będzie zaliczony jako okres ubezpieczeniowy – ani składkowy, ani nieskładkowy.

Państwowa sieć sklepów ma powstać jeszcze w 2020. Enigmatyczna odpowiedź TescoPaństwowa sieć sklepów ma powstać jeszcze w 2020. Enigmatyczna odpowiedź TescoCzytaj dalej

Rzut okiem w przyszłość

Niestety, ale problem będzie coraz bardziej widoczny, zwłaszcza w kolejnych latach. W przypadku osób teraz przechodzących na emeryturę na ich krótki staż miał wpływ okres wysokiego bezrobocia z lat ubiegłych. Dla wielu obecnych emerytów oznaczało to albo bierność zawodową, albo pracę na czarno. Pracodawcy czasem w ogóle nie zgłaszali pracowników do ubezpieczeń, a sami zainteresowani albo nie mieli wyboru i, chcąc pracować, musieli wyrazić na to zgodę, albo chętnie na to przystawali, bo dzięki temu otrzymywali wyższą wypłatę. Inni pracowali np. na umowie o dzieło, która była i jest nieoskładkowana.

Waloryzacja składek przeprowadzana jest corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku, poczynając od waloryzacji za rok 2000.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebieCzechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News