Kto w Polsce pobiera najwyższe emerytury?
BiznesInfo
Autor Wiktoria Pękalak - 15 Października 2020

Nie żaden prawnik, nie ekonomista. Nową najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje robotnik

To, kto zarabia w Polsce najwyższą emeryturę może wielu zdziwić. Emeryt rekordzista dorobił się świadczenia w wysokości ponad 30 tys. zł miesięcznie, przy czym potężnego kapitału nie zdobył przez wysokie wykształcenie, ani elitarny zawód. Mężczyzną, który pobiera najwyższą emeryturę jest robotnik z średnim wykształceniem.

Najwyższa emerytura

Dane dotyczące najwyższych emerytur zebrał Dziennik Gazeta Prawna. Według portalu, zebrane informacje świetnie obrazują wady i zalety obowiązującego systemu emerytalnego. Największą zaletą jest na pewno to, że wysokość świadczenia wzrasta z każdym kolejnym rokiem pracy, dlatego to właśnie osoby, które zwlekały z przejściem na emeryturę mogą pochwalić się najwyższym świadczeniem.

Biedronka natychmiastowo wycofuje uwielbiany produkt. Może doprowadzić do groźnej infekcjiBiedronka natychmiastowo wycofuje uwielbiany produkt. Może doprowadzić do groźnej infekcjiCzytaj dalej

– Od ponad 20 lat w naszym systemie emerytalnym obowiązuje zasada zdefiniowanej składki, która oznacza, że nasza emerytura będzie tym wyższa, im więcej składek na ubezpieczenie emerytalne odłożymy w ZUS oraz im później przejdziemy na emeryturę – powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska cytowana przez DGP.

– Osoby, które idą w późnym wieku, zbierają wysoki kapitał, który dzielony jest przez małą liczbę lat średniego dalszego trwania życia – wyjaśniała była prezes ZUS Aleksandra Wiktorow.

To wszystko wynika z tego, że emerytura wyliczana jest na podstawie zgromadzonego kapitału i szacowanej długości życia jaka pozostała emerytowi. Dzięki temu świadczenie osób, które później przejdą na emeryturę będzie wyższe, ponieważ kapitał dzielony jest przez mniejszą liczbę miesięcy (która została emerytowi do końca życia).

Sensacyjne odkrycie zaginionego parowca było początkiem. We wraku będą szukać legendarnego skarbuSensacyjne odkrycie zaginionego parowca było początkiem. We wraku będą szukać legendarnego skarbuCzytaj dalej

Ponadto osoby, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, kiedy w życie wszedł obecny system, mają dodatkowy bonus w postaci tzw. kapitału początkowego, czyli “wyliczony z góry zapis na koncie wynikający z aktywności zawodowej w poprzednim systemie”.

Wadą programu jest wg portalu na pewno groszowe świadczenia, które pobiera coraz więcej emerytów. – Jeśli ktoś zapłacił jedną składkę w życiu czy płacił ją przez miesiąc, to trudno takie świadczenie nazwać emeryturą. To może tylko zachęcać do niepłacenia składek – stwierdziłą Wiktorow.

Dla porównania w poprzednim systemie, aby móc liczyć na świadczenie trzeba było przepracować przynajmniej 15 lat.

Przyszłość emerytalna Polaków właśnie zbliża się do punktu zwrotnego. Niebawem muszą podjąć kluczową decyzjęPrzyszłość emerytalna Polaków właśnie zbliża się do punktu zwrotnego. Niebawem muszą podjąć kluczową decyzjęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niemal 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł
2. Polsantews: Szumowski leży w szpitalu pod tlenem. Co dzieje się z byłym Ministrem Zdrowia?
3. Otworzysz listonoszowi i się mocno zdziwisz. Poczta wyposażyła ich w innowacyjny sprzęt i nie tylko

Emeryci rekordziści

DGP dokonało rankingu najwyższych emerytur w Polsce.

Najbogatsze emerytki:

 • 23 837 zł miesięcznie - kobieta w wieku 82 lat, która przepracowała 61 lat. Jej kapitał, który wypracowała w sektorze finansów, wynosi 1,8 mln zł.
 • 16 364 zł miesięcznie - kobieta w wieku 74 lat, która przepracowała 54 lata uzbierała kapitał w wysokości 2,2 mln zł.
 • 15 647 zł miesięcznie - kobieta w wieku 78 lat, która przepracowała 51 lat. Jej kapitał, który wypracowała w sektorze kierowania podstawowymi rodzajami działalności publicznej, wynosi 1,6 mln zł.
 • 14 964 zł miesięcznie - kobieta w wieku 78 lat, która przepracowała 50 lat. Jej kapitał, który wypracowała w sektorze pozostałej działalności w zakresie opieki zdrowotnej, wynosi 1,4 mln zł.
 • 14 883 zł miesięcznie - kobieta w wieku 74 lat, która przepracowała 46 lat. Jej kapitał, który wypracowała w sektorze działalności muzeów, wynosi 1,4 mln zł.

Najbogatsi emeryci:

 • 30 133 zł miesięcznie - mężczyzna w wieku 86 lat, który przepracował 62 lata. Jego kapitał, który wypracował w sektorze pozostałej produkcji ołowiu, cynku i cyny, wynosi 2,4 mln zł. Mężczyzna jest pracownikiem fizycznym ze średnim wykształceniem,
 • 28 650 zł miesięcznie - mężczyzna w wieku 83 lat, który przepracował 59 lat. Jego kapitał, który wypracował w sektorze wytwarzania produktów przemiany zbóż; wytwarzanie produktów z tworzych sztucznych, wynosi 2,2 mln zł.
 • 23 797 zł miesięcznie - mężczyzna w wieku 70 lat, który przepracował 57 lat. Jego kapitał, który wypracował w sektorze realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, wynosi 2,3 mln zł.
 • 23 512 zł miesięcznie - mężczyzna w wieku 82 lat, który przepracował 57 lat. Jego kapitał, który wypracował w sektorze badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych, wynosi 1,9 mln zł.
 • 23 238 zł miesięcznie - mężczyzna w wieku 80 lat, który przepracował 56 lat. Jego kapitał, który wypracował w sektorze specjalistycznej praktyki lekarskiej, wynosi 2,1 mln zł.
RadioZET: Naciskają na rząd w sprawie prohibicji. Zakazu sprzedaży żądać mają polscy biskupiRadioZET: Naciskają na rząd w sprawie prohibicji. Zakazu sprzedaży żądać mają polscy biskupiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Spożywanie posiłków na zupełnie innych zasadach. Wprowadzono nowe reguły epidemiczne
 2. Z ostatniej chwili: fala wezbraniowa idzie do Warszawy. Będą rozbierać most pontonowy
 3. Stało się, ING wprowadza ogromne podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąć
 4. Kończą Ci się maseczki? Wiemy gdzie kupisz je najtaniej, popularna sieciówka sprzedaje je za półdarmo
 5. Horrendalna podwyżka opłat za parkowanie. Lepiej usiądź zanim przeczytasz
 6. Fatalne wieści dla kierowców. Unia ma wobec nas nowe plany
Najbardziej podstawowa żywność w górę z ceną. Zaczęło się od 13 proc. podwyżki, a będzie tylko gorzejNajbardziej podstawowa żywność w górę z ceną. Zaczęło się od 13 proc. podwyżki, a będzie tylko gorzejCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News