Emerytura niższa dla tysięcy beneficjentów.
publicdomainpictures.com
Autor Komunikaty prasowe - 15 Października 2019

Emerytce nagle zmniejszono świadczenie. Jest oficjalne stanowisko ZUS

Emerytura - jej wysokość może zaskoczyć w tym miesiącu niejednego seniora. Serwis „Najwyższy Czas” poinformował, iż na Facebooku oburzona kobieta napisała, że jej matka miała dowiedzieć się o obniżeniu jej emerytury 150 złotych. Ma to być efektem nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach mających za sobą represje wojenne i powojenne.

Emerytura niższa o 150 zł

Emerytura matki cytowanej przez “Najwyższy Czas” pani Agaty Krawczyk obniży się o 150 złotych. To dość znacząca kwota, zwłaszcza dla seniorów. ZUS poinformował kobiety, że 87-letniej staruszce nie przypada już dodatek dla osób, które spotkały represje wojenne. Kobieta będąc małym dzieckiem, została wywieziona wraz z bratem i matką na przymusowe roboty w Ravensbrück, stąd przysługiwał jej dodatek do świadczenia.

Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskimNowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskimCzytaj dalej

Nowelizacja przepisów

Obniżka emerytur ma być efektem nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach mających za sobą represje wojenne i powojenne, która zaczęła obowiązywać od tego miesiąca, jednak seniorzy nie otrzymali jeszcze oficjalnej informacji w tej sprawie. Pani Agata Krawczyk napisała, że muszą oni poczekać na stosowne pismo, a część z nich o obniżce może dowiedzieć się dopiero w chwili otrzymania świadczenia:

- Urzędniczka z trudem dotarła do przyczyny obniżenia emerytury mamy i poinformowała nas, że decyzja o cofnięciu tego dodatku nie została jeszcze emerytom wysłana. Większość emerytów takich jak moja mama, którzy mieli dodatki za deportację, nie zorientowało się zapewne, że ma niższą emeryturę, a decyzję na papierze otrzymają… PO WYBORACH!!!! Jestem oburzona, że ustawodawca ukrył ten fakt, a tylko nagłaśniał, że emeryci dostaną wyższą emeryturę - zacytował wypowiedź Superbiz.se.pl.

ZUS zaprzecza

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS zaprzeczył tym wieściom i podkreślił, że decyzja w tym wypadku została wydana bazując na niewłaściwych przepisach i już ją zmieniono, a stare świadczenie zastąpiono nowym.

- Nie ma żadnego gremialnego problemu dotyczącego osób represjonowanych. Twierdzenie, że nowelizacja ustawy wprowadziła niekorzystne zmiany jest nieprawdą. To jest indywidualna sprawa jednej tylko naszej klientki a nie szerszy problem. Nie ma tu żadnych zmian wprowadzonych na niekorzyść klientów. Pani miała wydaną decyzją w oparciu o niewłaściwe przepisy – ta decyzja została zmieniona a stare świadczenie zostało zastąpione nowym. Może nasz pracownik sali obsługi w rozmowie z naszą klientką nie wyraził się dość precyzyjnie i stąd całe zamieszanie. Zapraszamy więc naszą klientkę, żeby jej wszystko dokładnie wyjaśnić - powiedział Andrusiewicz, cytowany przez Superbiz.se.pl.

Wybory mogą być unieważnione. Wszystko przez TVPWybory mogą być unieważnione. Wszystko przez TVPCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Hanna Lis ofiarą cyberprzemocy. Mężczyzna wyzywał ją i groził jej śmiercią
  6. Nie żyje Dominika Diller. 29-letnia bizneswoman zmarła wskutek choroby nowotworowej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News