emerytura obywatelska
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 15 Sierpnia 2019

Nie będzie emerytury obywatelskiej. Ale są też dobre informacje - emeryci i tak dostaną kolejne pieniądze

Wszystko na to wskazuje, że szumna przedwyborcza zapowiedź PiS dotycząca emerytury obywatelskiej nie ma racji bytu. Wprowadzenie takiego świadczenia pociągnęło by za sobą zbyt duże wydatki. Rząd zdecyduje się więc prędzej na coroczne "trzynastki".

Jak donosi portal money.pl ani ZUS, ani Ministerstwo Polityki Społecznej nie mają planów wprowadzenia emerytury obywatelskiej i wcale się do realizacji takiego projketu nie przygotowują. Jest to więc prawdopodobnie jedynie przedwyborcza mrzonka.

Emerytura obywatelska niemożlwia do realizacji

Pomysł PiS dotyczący emerytury obywatelskiej nie jest procedowany w Ministerstwie, a co za tym idzie nikt nie zamierza realnie przystepować do prób jego wprowadzenia. I nie jest to wcale dziwne. Takie rozwiązanie byłoby wyjątkowo niekorzystne dla budżetu, który mogłby stracić dodatkowe miliardy złotych. Dokładając do tego fakt, że społeczeństwo polskie bardzo szybko się starzeje, obciążenia w kolejnych latach rosłyby bardzo szybko. Dodatkowo rozwiązanie nie byłoby korzystne dla osób otrzymujących wysokie emerytury.

Chociaż plany wprowadzenia emerytury obywatelskiej pojawiały się także w innych krajach europejskich, to jednak żaden z nich po przeprowadzeniu kalkulacji nie zdecydowal się na taki krok.

Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rząduNawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rząduCzytaj dalej

Za to będą kolejne "trzynastki"

Z informacji podawanych przez money.pl rząd przymierza się za to do corocznego dodatkowego świadczenia emerytalnego, wypłaconego po raz pierwszy w tym roku, czyli "trzynastki". Odpowiednie przygotowania do przedłużenia świadczenia są już podobno przygotowywane przez MPRiPS.

Wprowadzenie stałych "trzynastek" byłoby zdecydowanie mniej karkołomne od pomysłu emerytury obywatelskiej. Choćby z tego powodu, że emerytura obywatelska mogłaby zniechęcać do płacenia składek, przez co na wypłacanie emerytur byłoby coraz mniej pieniędzy. To oznacza, że rząd musiałby przerzucać pieniądze dla seniorów z innych gałęzi lub też po prostu zwiększać opodatkowanie. Takie rozwiązanie z kolei mogłoby doporwadzić do spadku atrakcyjności naszej gospodarki i wycofywaniem się inwestorów. Nie tylko zagranicznych, mówimy tutaj też o przenoszeniu przedsiębiorstw polskich do innych krajów UE, gdzie system opodatkowania jest dużo bardziej atrakcyjny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News