Emerytura i aktywność zawodowa
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 14 Grudnia 2019

Praca po emeryturze z bonusami. Więcej przerw, bez nadgodzin i niższy ZUS

Emerytura nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Rząd stara się przekonać najstarszych z Polaków do tego, że praca na zasłużonym wypoczynku może być dobrym wyborem. Tym samym zamierza niebawem wprowadzić szereg zachęt, by seniorzy podejmowali się pracy po przejściu na emeryturę.

Emerytura z bonusami? Oczywiście, ale tylko pod warunkiem, że emeryt weźmie się do pracy. Odpowiedni projekt uszykowali wspólnie związkowcy i pracodawcy, co jest niemałym ewenementem, gdyż obie te grupy zwykle się ze sobą ścierają. Pod względem jednego są jednak zgodni - aktywizować emerytów trzeba. Emerytura nie ma dobrych widoków na przyszłość, dlatego o aktywizację emetytów trzeba zadbać już dzisiaj.

Aktywizacja ta miałaby się natomiast opierać nie na zwiększeniu wieku emerytalnego, czego z oczywistych względów Polacy nie chcą, a za pomocą systemu zachęt i benefitów. O jakich dokładnie mowa? Gazeta.pl podaje, iż chodzi o dodatkowe przerwy w czasie pracy, zmiany w kwestii ochrony przedemerytalnej, znaczne ograniczenie nadgodzin, a także dłuższe urlopy. Nie wiadomo jednak czy wszystkie udogodnienia dla emerytów wejdą w życie.

Wielu Polaków straci dużo pieniędzy. Rząd położy łapę na twoich oszczędnościachWielu Polaków straci dużo pieniędzy. Rząd położy łapę na twoich oszczędnościachCzytaj dalej

Emerytura z pracą. Nowy projekt zakłada aktywizację emerytów

Niemniej na projekt i tak warto zwrócić uwagę. To pierwsza taka inicjatywa, która ma na celu polepszenie warunków pracy emerytów, by tych emerytura nie oznaczała cakowitego wykluczenia z rynku pracy. Mało tego - projekt zakłada również szereg udogodnień dla pracodawców, którzy zdecydowaliby się zatrudnić seniora w pracy. Z wiadomych względów osoby starsze nie są szczególnie chętnie przyjmowani do pracy, ale niższy ZUS czy dopłaty z pewnością przekonają niejednego pracodawcę.

Jak mówi Katarzyna Siemienkiewicz ekspertka Pracodawców RP, członkini zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego, propozycje, które wysunęli pracodawcy i związkowcy są zrónoważone. Nie są to radykalne dla którejś ze stron - pracodawców czy seniorów zmiany, a rozwiązania, jak powiedziała ekspertka, "kompromisowe".

- Omawiane propozycje są zrównoważone. Zawierają zarówno dodatkowe uprawnienia dla pracowników, jak i zachęty dla firm. Rozmowy zapewne nie będą łatwe, ale przedstawione rozwiązania są kompromisowe - powiedziała w rozmowie z Interia.pl Katarzyna Siemienkiewicz.

500 plus już nie w formie pieniędzy dawanych do ręki. W 2020 szykują się olbrzymie zmiany500 plus już nie w formie pieniędzy dawanych do ręki. W 2020 szykują się olbrzymie zmianyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Media nie opisują dziś początków ich związku. Byłą i obecną żonę Strasburgera łączyła niespodziewana relacja
  2. Z ostatniej chwili: b. polski premier wygrał z rakiem! Będzie żył
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  5. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  6. To już oficjalne, los 13. emerytury został przypieczętowany. Podpisana ustawa wywoła dreszcze u seniorów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News