Emerytura dla kobiet z rocznika 1953 zostanie podwyższona? Są na to szanse. Projekt ustawy trafi do Senatu
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Listopada 2019

Podwyżka emerytury i wyrównanie za minione lata dla tysięcy Polaków. Jest projekt ustawy

Emerytura dla kobiet z rocznika 1953 powinna zostać podwyższona i wyrównana - powiedział w środę senator Marek Borowski na konferencji w Sejmie i zapowiedział, że będzie to pierwszy projekt z inicjatywy ustawodawczej Senatu.

Emerytura dla kobiet z rocznika 1953 - projekt trafi do Senatu

Emerytura dla kobiet urodzonych w 1953 powinna zostać podwyższona i wyrównana. - “Na skutek pewnego błędu legislacyjnego liczna grupa kobiet otrzymała zaniżone emerytury i wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku stwierdził, że ten przepis ustawowy był niekonstytucyjny. W związku z tym paniom należy się zarówno podwyżka emerytury, jak i wyrównanie za minione lata. To jest czasami pięć, czasami sześć lat, które powinny być wyrównane” - powiedział cytowany przez tvn24bis.pl w Sejmie Marek Borowski, senator sprawozdawca i inicjator nowej ustawy.

Polska budowlanka chce rozliczać się w euro. By ominąć rządowy wymógPolska budowlanka chce rozliczać się w euro. By ominąć rządowy wymógCzytaj dalej

50 tysięcy kobiet czeka na przyjęcie ustawy

Jak tłumaczy Borowski, to Senat posiada inicjatywę ustawodawczą i zapowiedział, że projekt trafi do marszałka, następnie zostanie przekazany do komisji, a na dalszym etapie będzie rozpatrywany przez Senat. Senator jest dobrej myśli i liczy na to, że projekt zostanie przyjęty bez komplikacji. Borowski zwrócił uwagę, że na przyjęcie ustawy czeka niemal 50 tys. kobiet.

Wyrok TK

W marcu bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie o niekonstytucyjności przepisu, który dotyczy wcześniejszych emerytur. Chodzi o przypadek, w którym obliczano podstawę, jaką będzie mieć emerytura powszechna kobiet, które urodziły się w 1953 r. i pobierały wcześniejszą emeryturę. Według przepisów emerytura jest pomniejszona o świadczenia, które kobiety uzyskiwały przed wejściem w wiek emerytalny. Kobiety urodzone w 1953 r., które skorzystały z wcześniejszej emerytury miały otrzymać możliwość zwrócenia się o ponowne przeliczenie emerytury powszechnej i otrzymanie wyższych świadczeń.

Projekt przeszedł przez Senat w poprzedniej kadencji, a do porządku obrad Sejmu został wpisany na połowę października. Jednak we wrześniu został usunięty z planu. Zgodnie z zasadą o dyskontynuacji po zakończeniu kadencji Sejmu projekt trafił do kosza. Jednak teraz sprawa wraca. Senatorowie zapowiadają, że będzie to pierwszy projekt z inicjatywy ustawodawczej Senatu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 61-letni mężczyzna związał się z lalką i porzucił rodzinę. „Zakochałem się”
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News