emerytura obywatelska
Pixabay/5239640
Autor Paulina Musianek - 14 Sierpnia 2019

Emerytura obywatelska. Równe świadczenie niezależnie od stażu pracy?

Emerytura obywatelska to kolejny pomysł PiS-u. Reformą systemu emerytalnego rząd ma się zająć po wyborach. Prawdziwe plany czy "kiełbasa wyborcza"?

Emerytura równa dla każdego. Nowy pomysł PiS

Emerytura obywatelska to temat powracający jak bumerang od dwóch lat. Jak pisze Wyborcza, już wtedy premier Mateusz Morawiecki mówił: Można sobie wyobrazić, że za 5, 10, 15 lat zdecydujemy się na system obywatelski z zachowaniem komponentu solidarnościowego. W 2017 roku wprowadzenie minimalnej emerytury wypłacanej każdemu proponował też ZUS, przygotowując szkielet nowego systemu emerytalnego.

Teraz, przed wyborami parlamentarnymi, temat znów został poruszony. Rozwiązanie to miałoby polegać na wypłacaniu równej emerytury każdemu bez względu na to ile lat (czy dni i miesięcy) przepracował.

Emerytura obywatelska ma zatrzymać biedę wśród starszych osób

Prawo i Sprawiedliwość rozważa wprowadzenie emerytury obywatelskiej, aby ponoć zapobiec takim sytuacjom, jakie występują dziś, czyli że niektórzy z emerytów pobierają groszowe świadczenia. Obecnie ok. 250 tys. osób dostaje głodowe emerytury w wysokości od kilku groszy do kilku złotych.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Prawo i Sprawiedliwość miałoby skorzystać z pomysłu ZUS i jego "emerytury z pięciu źródeł".

Pierwszy filar - najważniejszy - to emerytura minimalna (dziś 1,1 tys. zł brutto) zapewniona przez państwo, czyli obywatelska. Równa dla każdego - pisze Wyborcza. Prawdopodobnie finansowana byłaby z podatków, niewykluczone, że z jakiegoś stałego "podatku solidarnościowego". Kosztowałaby państwo około 9 mld zł miesięcznie.

Kolejnymi elementami składającymi się na świadczenie emerytalne byłaby emerytura związana z pracą (na którą odkładałoby się 10 czy 5% wynagrodzenia), Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz - jak to określa ZUS - zabezpieczenie oparte na silnej rodzinie lub innych indywidualnych formach oszczędzania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News