Emerytura z ZUS-u może nie wystarczyć na przeżycie. Mimo tego Polacy nie oszczędzają.
https://pixabay.com/guvo59
Autor Kamila Jeziorska - 14 Czerwca 2020

Aż 77 proc. nie wierzy, że otrzyma godną emeryturę z ZUS. Nadzieję mają za to sympatycy partii rządzącej

Emerytury wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą nie wystarczyć na godne życie i nie zaspokoić podstawowych potrzeb. Polacy nie tylko nie ufają emeryturom wypłacanym z ZUS-u, ale też są zdania, że nie odzyskają tego, co wpłacili.

Emerytury oczami Polaków

Emerytury widziane oczami Polaków nie jawią się w pozytywnym świetle. Według badania, które przeprowadziła Wirtualna Polska, 56 proc. Polaków nie wierzy w to, że ZUS za 30 lat będzie w stanie wypłacać emerytury tak, jak powinien. Jedynie 22 proc. jest pozytywnie nastawiona na zusowskie emerytury w perspektywie 30 lat, natomiast 22 proc. badanych nie ma zdania. Co więcej, Wirtualna Polska stworzyła swoje badanie nie tylko w oparciu o badanych, ale także o preferencje wyborcze. Aż 81 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej nie wierzy w emerytury z ZUS-u. W przypadku wyborców PiS-u, w wypłacalność emerytur przez ZUS wierzy 39 proc. badanych.

- Takie postawy są w społeczeństwie dość częste. Już dziś wielu stosunkowo młodych ludzi wie, że będzie musiało dosłownie pracować do śmierci, by utrzymać się w jesieni życia. To przede wszystkim osoby pracujące długotrwale na umowach śmieciowych, mające najwyżej po kilkadziesiąt tysięcy złotych na wirtualnym koncie w ZUS. A powinni mieć teoretycznie kilka, kilkanaście razy więcej. Z takiego kapitału po prostu nie da się uzbierać godnego świadczenia - cytuje portal wp.pl socjologa, Huberta Gielińskiego.

Ceny mieszkań w Polsce mile zaskoczyły Polaków. W samej Warszawie zaoszczędzili 3,5 tys. złCeny mieszkań w Polsce mile zaskoczyły Polaków. W samej Warszawie zaoszczędzili 3,5 tys. złCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Rafał Trzaskowski czy Andrzej Duda? Najnowszy, przełomowy sondaż prezydencki zmienia wszystko

Emerytura dziś i w przyszłości

Emerytury wypłacane obecnie według 59 proc. badanych uważa, że obecne świadczenia nie starczają na przeżycie "do pierwszego". Mniej sceptyczne jest 34 proc., którzy twierdzą, że emerytura starcza na godne i dostatnie życie. Pozostałe 7 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

W emerytury w przyszłości nie wierzy bardzo duża część społeczeństwa. Obecni pracownicy nie wierzą w to, że emerytury wypłacane przez ZUS pozwolą im na dostanie życie w przyszłości. Mimo świadomości niskiej emerytury i perspektywy życia w biedzie, 59 proc. badanych nie odkłada środków na emeryturę. Oszczędza tylko 41 proc. pracowników. Eksperci snują pytania czy Polacy nie oszczędzają na emeryturę, ponieważ nie obchodzi ich niska wysokość świadczeń czy nie stać ich na oszczędzanie, ponieważ całą pensję pochłaniają wydatki bieżące - pisze wp.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Mimo kryzysu w niektórych branżach wciąż więcej ogłoszeń niż chętnych do pracy. Na wakacje można nieźle dorobićMimo kryzysu w niektórych branżach wciąż więcej ogłoszeń niż chętnych do pracy. Na wakacje można nieźle dorobićCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News