Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 14.09.2019. Dancing miedzypokoleniowy i wystep zespolu Tesciowa Spiewa na Placu Hallera.
Piotr Molecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Stycznia 2020

Wyższe emerytury dla kobiet już pewne. Jedna grupa zawodowa może przygotować się na spore podwyżki

Emerytura dla kobiet uczących w szkołach urodzonych w 1953 roku również nie może być niższa i ma zostać ponownie przeliczona - informuje wtorkowa “Rzeczpospolita”.

Emerytura dla nauczycielek z 1953 roku będzie wyższa

“Rzeczpospolita” podaje, że sądy uznały, że emerytura dla nauczycielek urodzonych w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela także musi zostać przeliczona. "Uznają, że i do nich powinien znaleźć zastosowanie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie P 20/16. Niekonstytucyjny przepis art. 25 ust. 1b ustawy o FUS miał dla nich takie same nieprzewidziane i niekorzystne skutki prawne w postaci skonsumowania kapitału początkowego jak dla innych ubezpieczonych" - czytamy.

Dostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiDostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiCzytaj dalej

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Gazeta zwraca uwagę, że w 2013 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja, według której przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał obowiązek potrącić z konta emeryta każdą wypłaconą mu do tej pory złotówkę.

"Trybunał Konstytucyjny (w sprawie P 20/16) stwierdził, że było to niekonstytucyjne, bo kobiety, podejmując decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę, nie mogły wiedzieć, że w efekcie ich pełna (powszechna) emerytura będzie niższa. Zanim niekonstytucyjny przepis ustawy o FUS pojawił się w systemie, dziesiątki tysięcy wcześniejszych emerytek rocznie przeliczało swoje świadczenia, zyskując na tym spore podwyżki, liczące nawet kilkaset złotych" - pisze “Rz”.

"Nauczycielki tak samo jak inne kobiety, które przed 2013 r. skorzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, zostały zaskoczone niekorzystną dla nich regułą pomniejszenia emerytury w powszechnym wieku emerytalnym o wcześniej wypłacone. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma zastosowanie także do nich" - powiedział cytowany przez "Rz" dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wypłata Trzynastki na rękę będzie niższa. Wszystko rozbija się o podatkiWypłata Trzynastki na rękę będzie niższa. Wszystko rozbija się o podatkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofał z rynku dwa popularne leki. Wielu z nas ma je w swoich domowych apteczkach
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News