Emerytura może być wyższa nawet o 1100 złotych
publicdomainpictures.com
Autor Przemysław Terlecki - 13 Sierpnia 2019

Emerytura z ZUS może być większa. Jest kilka sposobów

Emerytura z ZUS może być większa niż proponuje nam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak to zrobić? Okazuje się, że istnieją sposoby na wyższe świadczenie. Jak podaje Fakt, mowa nawet o 1100 złotych emerytury więcej.

Emerytura cię nie zadowala? Jesteś jeszcze przed emeryturą, a może pobierasz już świadczenie? Istnieje kilka sposobów na to, by pomnożyć pieniądze otrzymywane w ramach emerytury. Sposoby jednak różnią się w zależności od tego czy pracujemy, czy już jesteśmy na emeryturze. Fakt przekonuje jednak, że w sumie można zgarnąć nawet 1100 złotych miesięcznie więcej.

Ci, którzy wciąż pracują, powinni znać swój kapitał początkowy. Pokrótce wyjaśniając, to baza przyszłej emerytury. Przed 1999 rokiem składki nie trafiały na indywidualne konta, ale były grupowane w jednym "worku". ZUS wciąż nie ma ustalonego kapitału początkowego w stosunku do 1,8 mln osób, które urodziły się po 1948 roku. Ważne w ich wypadku jest znalezienie starych dokumentów płacowych i ustalenie kapitału. Fakt podkreśla jednak, że wiele starych firm już nie istnieje, co utrudnia sprawę.

Jeśli więc osoby, które pracowału przed 1999 rokiem nie są pewne, powinny sprawdzić, czy mają ustalony kapitał początkowy. Jeśli nie, należy wystąpić z wnioskiem i dokumentami potwierdzającymi okresy zatrudnienia oraz okresy składkowe i nieskładkowe. Brak takich dokumentów jednak nie przekreśla. Należy wówczas zwrócić się do Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Choć czekanie na odpowiedź może trwać nawet rok, warto, ponieważ średnio ustalany kapitał wynosi 80 tys. złotych, co oznacza dodatkowe 300 złotych do emerytury.

Fantastyczne wieści dla wszystkich rencistów! Wasze renty mocno wzrosnąFantastyczne wieści dla wszystkich rencistów! Wasze renty mocno wzrosnąCzytaj dalej

Emerytura może być wyższa nawet o 1100 złotych

Osoby, które są już na emeryturze, mają jednak więcej sposobów na podniesienie wartości świadczenia. Ci, którzy znaleźli dokumenty, których nie przedstawiali w ZUS przy przeliczaniu kapitału początkowego, powinni niezwłocznie zanieść je do Zakładu. Mowa tutaj o pismach od pracodawców dotyczących podwyżek, umów o pracę, a nawet wpisów do książeczkowego dowodu osobistego.

Fakt wskazuje, że także opieka nad dziećmi może wspomóc wysokość świadczenia. Skorzystają z niego jednak tylko ci, którzy urodzili się po 1949 roku, a na emeryturę przeszli przed 1 maja 2015 roku. Te osoby mogą złożyć wniosek do ZUS o przeliczenie okresu opieki nad dzieckiem. Można na tym zyskać i to nie mało, ponieważ do 30 kwietnia 2015 roku okres opieki nad dzieckiem przeliczano po 0,7% podstawy wymiaru emerytury, a po 1 maja 2015 po stawce 1,3%.

Kolejnym wytrychem do podniesienia emerytury jest emerytura matczyna, która przysługuje matkom minimum czwórki dzieci. Te z kobiet, które poświęciły się wychowaniu, nie wypracowały minimalnego świadczenia (1100 złotych) i przeszły na emeryturę, mogą liczyć na podniesienie jej poziomu do 1100 złotych. Te z kobiet, które nie wypracowały żadnej emerytury otrzymają więc nawet po 1100 złotych.

Najkorzystniejsze jednak i najbardziej powszechne jest jednak dalsze utrzymywanie się na rynku pracy. Wówczas podniesienie emerytury zależy tylko od nas samych. Osoby, które dalej pracują i płacą składki, mogą wystąpić o przeliczenie świadczenia. Ci, którzy pobierają emeryturę ustaloną na nowych zasadach, mogą złożyć wniosek o doliczenie należnych składek. Zrobić to można po końcu każdego roku kalendarzowego lub po zakończeniu stosunku pracy.

FPP: Fiskus przywłaszczył sobie bezpodstawnie miliard złotych. Możesz odzyskać swoje pieniądzeFPP: Fiskus przywłaszczył sobie bezpodstawnie miliard złotych. Możesz odzyskać swoje pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  2. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News