Emerytura trzynasta prezydent
Instagram.com prezydent_pl
Autor Konrad Karpiuk - 13 Lipca 2020

Podczas kampanii prezydenckiej było dużo obietnic dotyczących emerytur. Teraz Polacy mogą być mocno zawiedzeni

Trzynasta emerytura była jedną ze sztandarowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei po jej zrealizowaniu, Andrzej Duda często wykorzystywał wprowadzenie tego świadczenia jako część swojej kampanii, mówiąc nawet o szansie na czternaste świadczenie. Zweryfikowali to eksperci.

Trzynasta emerytura miała być utrzymana na kolejny rok, jeśli wybory parlamentarne wygra Prawo i Sprawiedliwość. Tak też się stało, co zapewniło utrzymanie świadczenia. Z kolei podczas wyborów prezydenckich podkreślał to Andrzej Duda, który mówił, że jeśli sytuacja na to pozwoli, chętnie podpisze się pod kolejnymi dodatkami do emerytury.

Trzynasta emerytura, a obietnice Andrzeja Dudy

- Fakt, że 13. emerytura była powiązana wyborczo, pozwala postawić pytanie, czy w 2021 roku zostanie wypłacona. Biorąc pod uwagę to, że najbliższe wybory czekają nas dopiero z trzy lata, może się okazać że rząd zrezygnuje z jej finansowania - powiedział dla portalu Money Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Wśród postulatów prezydenta znalazło się, także utrzymanie innych programów socjalnych wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Oprócz wcześniej wspomnianej emerytury było także 500 plus, 300 plus. Eksperci ostrzegają, że koniec okresu prosperity może utrudnić wypłacanie świadczeń socjalnych przy jednoczesnym niepodnoszeniu podatków.

Ekspert: Pokusa powtórzenia wyborów większa, niż się wydaje. Są odpowiednie przesłankiEkspert: Pokusa powtórzenia wyborów większa, niż się wydaje. Są odpowiednie przesłankiCzytaj dalej

Przyszłość programów socjalnych i podatków w Polsce

Sam Andrzej Duda nie deklarował, że nie podpisze ustawy podwyższającej podatki (co z kolei obiecywał Rafał Trzaskowski). Jednak Mateusz Morawiecki, cytowany przez portal Money stwierdził, że obecny prezydent jest gwarantem niepodnoszenia podatków. Temat skomentował ekonomista, profesor Witold Orłowski.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. "Wiadomości" TVP znów nie odpuszczają. Alternatywna rzeczywistość, czy wydanie po wyborach?

- Wybory będą za trzy lata, ale kryzys wywołany pandemią będzie już teraz. Kompletnie zmienią się warunki, w których realizowana będzie polska polityka gospodarcza. Okres, gdy rządowi sprzyjała dobra koniunktura, można było zaspokajać potrzeby bardzo wielu wyborów, jednocześnie nie podwyższając podatków, powoli się kończy - mówił dla Money PL profesor Orłowski.

Zaskakujące słowa rzecznika PO. Niepewna przyszłość Trzaskowskiego w WarszawieZaskakujące słowa rzecznika PO. Niepewna przyszłość Trzaskowskiego w WarszawieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurkowi Owsiakowi puściły nerwy. Lider WOŚP ostro wypowiedział się na temat wyborów
  2. Znamy dokładne wyniki wyborów z Zakopanego. Było o włos
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Jednak się potwierdziło, szykują się wielkie zmiany w sklepach. Ministerstwo przekazało ważne dla klientów informacje
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News