fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.05.2020. n/z Polskie banknoty w trawie.
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.05.2020. n/z Polskie banknoty w trawie.
Autor Redakcja BiznesInfo - 12 Czerwca 2020

Nawet 2,5 tys. zł świadczenia co miesiąc dla tysięcy Polaków. Wystarczy zrezygnować z emerytury

Głośnym echem odbiła się wtorkowa decyzja rządu, która zakłada istnienie dodatków motywacyjnych dla funkcjonariuszy służb mundurowych po 25 latach służby. Według projektu nowej ustawy, jeśli mundurowi zdecydują się pracować, a emerytura pójdzie w odstawkę, otrzymają dodatek do pensji. W teorii ma skłonić to funkcjonariuszy do pozostawania w służbie. Czy rzeczywiście?

Emerytura bez odchodzenia na nią?

Według ustawy zmiany miałyby wejść w życie 1 sierpnia 2020 roku. Chodzi o tych funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Służby Więziennej, którzy zdecydują się pozostać w służbie mimo nabycia prawa do emerytury. W komunikacie przeczytać można, że wprowadzenie dodatku ma na celu zatrzymać w służbie doświadczonych funkcjonariuszy, a tym samym poprawić sytuację kadrową w formacjach podległych MSWiA i Służbie Więziennej.

Samochód jako lokata kapitału? Wcale nie musi być drogi, niektóre auta są genialną inwestycjąSamochód jako lokata kapitału? Wcale nie musi być drogi, niektóre auta są genialną inwestycjąCzytaj dalej

Jeśli funkcjonariusz Policji, SG, SOP, PSP i SW zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury:

1. Po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie;
2. Po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Dodatek ma przysługiwać funkcjonariuszom:
1. Uzyskującym pozytywną opinię służbową,
2. Przeciwko którym nie toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne.

Cel jest prosty. Rząd próbuje w ten sposób zachęcić wszystkich pracowników służb do tego, by pozostawali w zawodzie. Podstawowym celem ustawy wg.projektu jest "zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby dla funkcjonariuszy oraz stworzenie instrumentów prawnych motywujących do pozostania w niej jak najdłużej". Zdaniem rządu zbyt często doświadczeni funkcjonariusze udają się na emeryturę, co utrudnia i tak wymagającą reakcji sytuację kadrową w formacjach podległych MSWiA i Służby Więziennej.

Wielu Polaków nie wie, że będzie musiało wymienić prawo jazdy. Inaczej mogą narazić się na poważne karyWielu Polaków nie wie, że będzie musiało wymienić prawo jazdy. Inaczej mogą narazić się na poważne karyCzytaj dalej

Co ważne, jeśli nie najważniejsze. Władze zapewniają, że dodatek nie będzie wliczany do podstawy emerytury oraz innych nagród i odpraw, jakie przysługują funkcjonariuszom.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Aż 333 tys. Polaków ma już wielki problem z pobieraną emeryturą. ZUS alarmuje: liczba ciągnie rośnie
2. Wielki strajk, młodzi ludzie mają dość i wyszli na ulicę. Co się wydarzyło? "Ani policja, ani prezydent nie zareagowali"

Nie tylko emerytura, ale i urlop na nowo

Projekt zakłada również zmianę zasad naliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Zgodnie z projektem, ekwiwalent pieniężny za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego wynosić ma 1/21 części miesięcznego uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Jak czytamy w uzasadnieniu, "w celu zapewnienia spójnych rozwiązań dla służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji dokonano zmiany brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej przez wskazanie, że funkcjonariuszom przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych", donosi portal polsatnews.pl.

Dziś zgodnie z ustawą funkcjonariuszom SG przysługuje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 30 dni kalendarzowych. Jak przekonuje MSWiA, "proponowana zmiana nie przyczyni się do faktycznego skrócenia wymiaru urlopu wypoczynkowego funkcjonariuszy Straży Granicznej, gdyż urlop ten po zmianie będzie wykorzystywany w dniach roboczych, a nie kalendarzowych".

Prawie co trzeci Polak nie ma oszczędności. Pracodawcy jednak coraz bardziej są skłonni do szybkiej pomocyPrawie co trzeci Polak nie ma oszczędności. Pracodawcy jednak coraz bardziej są skłonni do szybkiej pomocyCzytaj dalej

Inne zmiany w prawie

Projekt reguluje także kwestie przysługującego funkcjonariuszom wyżywienia w naturze oraz świadczeń pieniężnych w zamian za wyżywienie. Wprowadzono też możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia w naturze. Mundurowym przysługiwać będzie także zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone.

Najbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiNajbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiCzytaj dalej

Projekt wprowadza także przejrzyste zasady i procedury prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Przykładowo funkcjonariusz będzie mógł: np.

1. Wnieść sprzeciw od rozmowy dyscyplinującej;
2. Złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze dyscyplinarnej.

Świadczenie pieniężne ma być przyznawane m.in. funkcjonariuszowi za służbę pełnioną na wolnym powietrzu od 1 listopada do 31 marca przez co najmniej 4 godziny dziennie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  4. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  5. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Wzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejWzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News