Podwyżki emerytur mogą być większe niż zakładano
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak
Autor Radosław Święcki - 11 Grudnia 2020

Seniorze, wesołych świąt. Twoją emeryturę czeka niespodziewana podwyżka, potwierdził sam minister

Dobre wieści dla emerytów. Wszystko wskazuje na to, że planowana na marzec przyszłego roku waloryzacja świadczeń będzie wyższa niż zapowiadano. Podwyżka emerytury to jednak nie jedyna finansowa korzyść, jakiej mogą spodziewać się w 2021 roku seniorzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Waloryzacja przyszłorocznych emerytur może być wyższa niż zakładano
  • Jaka waloryzacja była w tym roku
  • Na jakie finansowe dodatki mogą liczyć seniorzy w 2021 r.

Emerytury w górę. Rząd podwyższy waloryzację

Znakomita wiadomość dla seniorów w związku z planowaną na przyszły rok waloryzacją emerytur. Przypomnijmy, że waloryzacja ma na celu dostosowywanie świadczeń do obecnej sytuacji gospodarczej w kraju i oblicza się ją na podstawie aktualnej inflacji i płac.

Podwyżka emerytur tradycyjnie nastąpi w marcu przyszłego roku i jak podaje dzisiejszy „Super Express”, będzie ona wyższa, niż zapowiedziano. Wszystko w związku ze wspomnianą inflacją, która daje nam się we znaki, chociażby przy okazji zakupów świątecznych.

Według tabloidu już w najbliższy wtorek podczas posiedzenia rządu przyjęta zostanie waloryzacja emerytur na poziomie 4,16 proc. Rozmówcy gazety z rządowych kręgów nie wykluczają jednak, że jeśli inflacja będzie dalej szaleć, to waloryzacja emerytur wzrośnie nawet do 4,20 proc.

- Czasu jest mało, więc najpewniej w najbliższy wtorek przyjmiemy na rządzie waloryzację 4,16 proc. Dzięki temu seniorzy dostaną trochę więcej pieniędzy i waloryzacja będzie wyższa – mówi w rozmowie z „Super Expressem” Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

- Ale będzie ta waloryzacja przyjęta przez nas warunkowo, w razie, gdyby inflacja była wyższa. Jeśli inflacja będzie wyższa, to najbiedniejsi seniorzy dostaną więcej – dodaje wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej.

Emerytury wyższe niż zapowiadano

Przypomnijmy, że w tym roku emerytury i renty zostały powiększone o 3,6 proc. Doniesienia tabloidu mogą zaskakiwać, gdyż według dotychczasowych prognoz waloryzacja emerytur miała wynieść w przyszłym roku 3,84 proc.

W związku z waloryzacją jak zauważa Gazeta.pl, podwyższeniu ulegną wszystkie świadczenia. Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach, wprowadzona zostanie waloryzacja dwutorowa. Wpływ na podwyżkę świadczeń będzie mieć wysokość podstawy, ale w przypadku najbiedniejszych seniorów emerytury nie będą mogły urosnąć o mniej niż 50 zł. Tym samym minimalna emerytura w 2021 roku wzrośnie z obecnych 1200 do 1250 zł brutto, co oznacza, że na rękę seniorzy dostaną 1068 zł netto.

Nie tylko waloryzacja. Będą też dodatkowe emerytury

A wśród świadczeń, które dzięki waloryzacji wzrosną, będzie tzw. trzynasta emerytura, która ma zostać wypłacona wiosną przyszłego roku po raz drugi. Otrzymają ją wszyscy emeryci, a jej wysokość będzie wynosić tyle, co najniższa emerytura.

Z kolei na koniec 2021 roku zaplanowano po raz pierwszy wypłatę tzw. czternastej emerytury. Jej prognozowana wysokość to jak już pisaliśmy 1022 zł netto. W odróżnieniu od „trzynastki” czternaste emerytury nie trafią jednak do wszystkich emerytów. W pełnej kwocie otrzymają je ci, których emerytury nie przekraczają 2900 zł brutto. Nie oznacza to, że pozostali obejdą się smakiem, bowiem stosowana ma być zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że osoby z emeryturą na poziomie 3000 zł otrzymają o 100 zł mniej. Na „czternastkę” nie będą mogli liczyć seniorzy z wyższymi świadczeniami na poziomie ponad 4000 zł brutto.

Pierwsza wypłata tzw. czternastej emerytury ma nastąpić w listopadzie 2021 roku, czyli tuż przed Bożym Narodzeniem. Jeśli doliczyć do „czternastki” wspomnianą tzw. trzynastą emeryturę, która ma zostać wypłacona w okolicach Wielkanocy, to łatwo wyliczyć, że łączna kwota dodatków, jakie otrzyma w przyszłym roku, znaczna część seniorów przekroczy 2000 tys. zł netto.

ING podjęło bardzo ważną decyzję. Klientów czekają spore zmianyING podjęło bardzo ważną decyzję. Klientów czekają spore zmianyCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Kontrowersyjny pomysł kawiarni. Sprzedaje niecodzienne opłatki, katolicy oburzeni
  2. Gwiazda Fame MMA zupełnie bez ubrań. Zdjęcie 18+
  3. Masz stary samochód? Niebawem do miasta już nie wjedziesz

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News