Emerytura coraz mniejsza ilość pieniędzy
pixabay
Autor - 11 Października 2019

Podwyżki emerytur, to przeszłość. Teraz seniorzy muszą zacisnąć pasa

Emerytura w Polsce wyższa nie będzie. Tylko milion osób będzie mogło liczyć na świadczenia obliczane na korzystniejszych warunkach. Pozostałej części seniorów pozostaje polegać na własnych oszczędnościach, bo ZUS może ich rozczarować.

Emerytura niższe niż kiedykolwiek

Emerytura - w wyższej kwocie otrzyma ją już tylko milion Polaków. Reszta obejdzie się smakiem. Jednak Polacy, którzy przeszli na emeryturę w ciągu ostatnich lat i tak nie nie będą mieć tak źle, jak obywatele, którzy zrobią to w ciągu następnych kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.

Warto pamiętać o starych dokumentach

Z czego to wynika? Reforma spowodowała, że przed laty należało doliczyć pracującym “dodatkowe środki”. Z tego względu obecnie przy składaniu wniosku o emeryturę ZUS sam wyliczy kapitał początkowy i poprosi wnioskującego, żeby przedstawił dokumenty sprzed wielu lat. Z tego względu warto samemu zatroszczyć się o pilne kolekcjonowanie ważnych dla naszej przyszłości finansowej dokumentów, takich jak potwierdzenia przelewanych składek od przeszłego pracodawcy. Jeśli my o to nie zadbamy, to ZUS tym bardziej nie będzie zaprzątał sobie głowy odnalezieniem ich. Odnalezienie dokumentów z przeszłości często jest niemożliwe, a dawne zakłady pracy są zlikwidowane.

Kapitał początkowy najistotniejszy

Jak tłumaczy rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez portal Money.pl, nasz kapitał początkowy jest bardzo ważny: “Kapitał początkowy premiuje najlepsze okresy pracy z wyższymi zarobkami. Wyliczenie tej kwoty jest istotne, ponieważ wysokość kapitału początkowego ma wpływ na wysokość twojej emerytury. ZUS oblicza wkład do systemu emerytalnego na podstawie stażu pracy i zarobków przed 1999 rokiem. Jeśli ktoś urodził się po 1948 roku i pracował do reformy emerytalnej, to ma kapitał początkowy”.

Ikea wycofuje produkt i bije na alarm. Jest tak niebezpieczny, że zwrócisz go bez paragonuIkea wycofuje produkt i bije na alarm. Jest tak niebezpieczny, że zwrócisz go bez paragonuCzytaj dalej

Każdy rok to mniejszy kapitał

Osoby, które zaczęły pracę w nowym systemie, nie posiadają jednak kapitału początkowego, gdyż istniały już wtedy konta emerytalne i obowiązkiem pracodawcy było płacenie za nich indywidualnie. Dane nie pozostawiają złudzeń - każdy rok niesie za sobą zmniejszenie kwoty dostępnego kapitału początkowego. Czyli słowem, nadchodzą lata marnych emerytur. Polacy, którzy urodzili się pomiędzy 1949, a 1953 mają ponad 135 tys. zł kapitału początkowego, natomiast ci, urodzeni od w latach 1954-58 uzbierali już tylko 109 tysięcy złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Kobieta urodziła dwójkę dzieci w 20. tygodniu. Nie przeżyły, a ona i tak pokazała je na Facebooku
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News