Wyższa emerytura dla seniorów. Termin upływa dziś
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Stycznia 2021

Dziś mija ostateczny termin na złożenie wniosku. Jeśli zdążysz, na pewno otrzymasz 2000 zł

Osoby, które chciałyby otrzymywać wyższą emeryturę, mają czas tylko do dziś, przypomina ZUS. Wtedy upływa termin złożenia wniosku o emeryturę powszechną na korzystnych zasadach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może liczyć na wyższą emeryturę,
    Jak należy złożyć wniosek,
    Kiedy wypłacona zostanie wyższa emerytura.

Emerytura na korzystnych zasadach

W czerwcu ubiegłego roku znowelizowano ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki nowelizacji, osoby urodzone w 1953 roku, które straciły na zasadach przeliczania wysokości świadczenia z 2013 roku, mogą otrzymać podwyżkę emerytury i nawet 12 tys. zł wyrównania.

Nowelizacja wynika z tego, że w 2013 roku zmieniono zasady przeliczania świadczeń. Wówczas osoby, które w 2013 roku osiągnęły powszechny wiek emerytalny miały możliwość obliczenia wysokości emerytury według korzystniejszego dla nich przelicznika. Niestety taka możliwość ominęła osoby urodzone w 1953 roku.

ZUS przypomina

ZUS przypomina w komunikacie cytowanym przez PAP, że możliwość odebrania wyższego świadczenia dotyczy osób, które urodziły się w 1953 roku i przeszły na wcześniejszą emeryturę - na podstawie wniosku złożonego w 2013 r.

Czas na złożenie wniosku mija dziś - w poniedziałek 11 stycznia, dlatego to naprawdę ostatnia chwila. - Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia - powiedział cytowany przez PAP rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

6 mln Polaków już zaciera ręce. Wiadomo już kiedy wypłacą nowe świadczenie6 mln Polaków już zaciera ręce. Wiadomo już kiedy wypłacą nowe świadczenieCzytaj dalej

Żebrowski dodał też, że osoby, które nadal pobierają wcześniejszą emeryturę i nie mają jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, mogą złożyć wniosek do ZUS-u.

- Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 r., to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach - informował rzecznik.

ZUS podaje, że aby złożyć wniosek o podwyższenie emerytury, wystarczy skorzystać ze standardowego formularza o symbolu EMP. Wyższa emerytura będzie przysługiwała od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

Osoby, które mają już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie muszą robić nic, przypomina ZUS. Ich świadczenie zostanie przeliczone z urzędu po 11 stycznia 2021 r., a następnie poinformuje o nowej wysokości emerytury.

Świadczenie w nowej wysokości, emeryci będą mogli odebierać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej.

W przypadku, w którym wypłacanie emerytury było zawieszone, świadczenie w nowej wysokości ma przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata. Jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, ZUS wypłaci wyrównanie, podaje PAP.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News