Pieniądze
pixabay, TygZam
Autor Komunikaty prasowe - 10 Listopada 2019

Nowy pomysł rządu przełoży się na niższe emerytury. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę

Emerytura. Opłacanie niższych składek będzie miało przełożenie na niższe emerytury i renty w przyszłości - ostrzega Business Center Club.

Emerytura. Zmiany w sposobie opłacania małego ZUS

Emerytura. “W poniedziałek upłynął termin konsultacji publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Zakłada on zmiany w sposobie opłacania małego ZUS przez przedsiębiorców uzyskujących niskie dochody” - informuje Serwis.gazetaprawna.pl. Przepisy zawarte w projekcie modyfikują m.in. wysokość progu przychodu umożliwiającego skorzystanie z ulgi oraz pozwalają na ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, bazując na uzyskanym dochodzie.

Krok w dobrym kierunku

Według BBC jest to krok w dobrą stronę. Pozytywnie został oceniony przez organizację pracodawców m.in. pomysł wydłużenia terminu w ramach zgłoszenia swojej chęci skorzystania z małego ZUS. Do końca stycznia jest możliwość zrobienia tego, podczas gdy wcześniej można było to uczynić jedynie w ciągu siedmiu dni, które były liczone od 1 stycznia. W związku z tym, przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na załatwienie formalności, które wiążą się ze zgłoszeniem.

Ciemne strony

Podejście BBC na temat tego rozwiązania nie jest jednak zupełnie bezkrytyczne. Ekspert organizacji doktor Jacek Matarewicz zauważa, że znacząco wzrośnie liczba przedsiębiorców uprawnionych do płacenia niższych składek: “Z ulgi nie będzie można korzystać bezterminowo, a jedynie w okresie 36 miesięcy, w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności. Czyli pozostaje zasada taka jak dotychczas przy składkach od przychodu” - powiedział ekspert. Zwrócił on uwagę na oczywistą kwestię, że opłacanie niższych składek będzie miało w przyszłości przełożenie na niższe emerytury i renty.

Najdroższy kot na świecie. Cena tej rasy przyprawia o zawrót głowyNajdroższy kot na świecie. Cena tej rasy przyprawia o zawrót głowyCzytaj dalej

Wątpliwości odnośnie limitu przychodów

Jacek Matarewicz obawia się się także kwestii limitu przychodów, które uprawniają do ulgi. “Obecnie skorzystanie z małego ZUS jest możliwe, gdy roczny przychód przedsiębiorcy nie przekroczył 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku poprzednim. Proponowane zmiany mają umożliwić opłacanie obniżonych składek firmom, które w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęły przychód nie wyższy niż 120 tys. zł” - informuje portal Wiadomoscihandlowe.pl. Nowa postać wskaźnika (wyrażona kwotowo) może być przyczynkiem jego usztywnienia, według BBC.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lwica z całej siły rzuciła się na mężczyznę i powaliła go na ziemię. Finał nagrania jest zupełnie inny, niż można by się spodziewać
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News