Emerytura dla kobiet większa o 250 złotych i więcej
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 10 Sierpnia 2019

Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście

Emerytura większa o 250 złotych? To możliwe, pod warunkiem, że jest się kobietą z określonego rocznika. Seniorki mają szansę na większą emeryturę nawet o 250 złotych, choć rekordy są znacznie większe.

Emerytura dla kobiet wyższa średnio o 250 złotych? To możliwe, pod warunkiem, że jest się emerytką z konkretnego rocznika. Mowa o paniach, które urodziły się w roku 1953. Te beneficjentki świadczenia mogą liczyć na podwyższenie jego wartość. Mowa średnio o 250 złotych do emerytury, choć znaleźć można i takie panie, które zgarną jeszcze więcej.

Z czego wynika zmiana w wartości świadczenia? W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż Ustawa o emeryturach i rentach z 2013 roku narusza konstytucyjną zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, podaje portal gk24.pl. Chodziło dokładniej o mechanizm, który potrącał kwoty pobranych świadczeń tym kobietom, które urodziły się w 1953 roku, a więc w 2013 roku mogły przejść na wcześniejszą emeryturę.

Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuRekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuCzytaj dalej

Emerytura wyższa średnio o 250 złotych dla emerytek z jednego rocznika

Co więcej, kobiety miały gwarancję, że zachowają prawo do przeliczenia wcześniejszej emerytury na wyższą, kiedy osiągną powszechny wiek emerytalny, co jednak się nie stało. Nowe przepisy pozbwiły je tej możliwości, co Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z polską ustawą zasadniczą. Ustawę znowelizowano więc na korzyść poszkodowanych. Sprawą zajął się Senat, a teraz ma Sejm. Już niebawem kobiety z rocznika 1953 będą mogły liczyć na wyższe świadczenie.

Średnia podwyżka świadczenia wyniesie 250 złotych. Znajdą się jednak panie, które otrzymają jedynie kika groszy więcej do emerytury. Z drugiej strony są i takie, którym emerytura zwiększy się o nawet 2,7 tys. złotych. To akurat w przypadku mieszkanki Częstochowy. Sporo dostanie także mieszkanka Kielc, której przysługuje dodatkowe 2 500,73 złote. Narzekać nie ma też na co emerytka z Opola, do której trafi 2 098,10 złotych.

Nie wiadomo jednak, czy prawo zostanie przegłosowane przez Sejm i podpisane przez prezydenta do końca tej kadencji Sejmu. Możliwe, że niższa izba parlamentu nie zdąży ze zmianami. Do wyborów parlamentarnych 13 października parlamentarzystom pozostały bowiem jeszcze tylko dwa posiedzenia. Pewne jednak, że jeśli sprawą nie zajmą się obecni posłowie, wezmą się za nią ci deputowani, których wybierzemy już za dwa miesiące.

Biedronka nie płaci podatków w Polsce? Resort ujawnił zaskakujące daneBiedronka nie płaci podatków w Polsce? Resort ujawnił zaskakujące daneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  5. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News