fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.01.2020. n/z Emeryt liczy pieniadze.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Maja 2020

Jedna z grup Polaków narażona na problem z emeryturami. ZUS alarmuje

Wielu przedsiębiorców woli oszczędzać na emeryturę samemu i żądają dobrowolnych składek ZUS. Instytucja przestrzega przed realizacją takiego postulatu. ZUS twierdzi, że to się przełoży na bardzo niskie emerytury w przyszłości.

Emerytury po swojemu. Przedsiębiorcy chcą zmian

Przedsiębiorcy chcą, aby składki ZUS były dobrowolne. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz przedstawił założenia do projektu zmian w ustawach, których celem jest wprowadzenie do systemu ubezpieczeń społecznych dobrowolności podlegania ubezpieczeniom społecznym. Przedsiębiorcy chcą sami decydować o tym, jak będą oszczędzać na swoje emerytury.

Nawet 40 tys. kierowców może stracić prawo jazdy. Trzy nowe przepisy mogą wielu pogrążyćNawet 40 tys. kierowców może stracić prawo jazdy. Trzy nowe przepisy mogą wielu pogrążyćCzytaj dalej

Chcą sami decydować o emeryturach

Wybór ma dotyczyć sytuacji, w której samozatrudniony miałby prawo zdecydować czy chce pozostać w systemie powszechnym i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS czy wybrać inną formę ubezpieczenia czy oszczędzania na emerytury. Obowiązkowe dla przedsiębiorców pozostałoby jedynie ubezpieczenie zdrowotne.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Niewyobrażalnie tragiczne, na wysypisku śmieci znaleziono zawiniątko. Nie żyje noworodek

- Obecny system jest niesprawiedliwy i nieefektywny, dlatego musi zostać zmieniony. W ramach przedstawionej propozycji zmian przedsiębiorcy w Polsce zyskają swobodę wyboru i będą mogli sami zdecydować o odpowiadającej im formie ubezpieczenia lub oszczędzania. Wierzę w mądrość i rozsądek właścicieli mikro-, małych i średnich firm i w to, że sami najlepiej zaplanują swoją przyszłość - mówi Adam Abramowicz, Rzecznik MSP, cytowany w komunikacie biura MSP.

Od dziś będziesz mógł zrobić zakupy w Biedronce również w niedzielę. Wszystko dzięki sprytnej decyzji sieciOd dziś będziesz mógł zrobić zakupy w Biedronce również w niedzielę. Wszystko dzięki sprytnej decyzji sieciCzytaj dalej

Blisko połowa chce zrezygnować ze składek na emerytury

Zmiany mają obejmować wszystkich samozatrudnionych przedsiębiorców, czyli około 1,5 mln osób. Z badań zrealizowanych przez Instytut IPC na zlecenie Biura Rzecznika MSP wynika, że 2/3 badanych uważa wysokość należnych składek na ubezpieczenia społeczne za zbyt duże. Trochę powyżej 45 proc. badanych przedsiębiorców zadeklarowała chęć zrezygnowania z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, gdyby istniała taka możliwość.

Czas na konkrety: z wyliczeń Instytutu Emerytalnego wynika, że gdyby 45 proc. przedsiębiorców skorzystałoby z dobrowolności do FUS wpłynęłoby 481 mln zł w skali miesiąca, a w skali roku byłoby to 5,8 mld zł.

Środki te pozostałyby w gestii przedsiębiorców i w zależności od ich decyzji mogłyby zostać przeznaczone na ubezpieczenia komercyjne, inwestycje, czy bieżącą konsumpcję. Warto także podkreślić, że brak opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wiązałby się z brakiem świadczeń z systemu powszechnego. Oznacza to, że w długim terminie wprowadzenie dobrowolności jest neutralne dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - mówi Antoni Kolek, Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o., cytowany w komunikacie.

ZUS: emerytury będą głodowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma inne zdanie na ten temat. Główny ekonomista ZUS prof. Paweł Wojciechowski w rozmowie z portalem money.pl powiedział, że wprowadzenie dobrowolności w stosunku do pracowników na umowach o pracę i zleceniach prowadzi do tego, że przedsiębiorcy odprowadzający składki za siebie płacą tylko połowę tego, co pracownicy na etatach i zleceniobiorcy. Ich emerytury w przyszłości będą tak małe, że państwo będzie musiało dokładać, aby były na poziomie minimalnych emerytur.

- Liczymy na konstruktywną debatę rządu i przedsiębiorców na temat proponowanych zmian. Zniesienie ryczałtowego ZUS będzie stanowiło potężne ułatwienie dla przedsiębiorców w Polsce i wpłynie na komfort i stabilność prowadzenia działalności gospodarczej - zakończył Adam Abramowicz, Rzecznik MSP.

Dom od 15 do 40 tys. złotych? To możliwe, ludzie szaleją na ich punkcieDom od 15 do 40 tys. złotych? To możliwe, ludzie szaleją na ich punkcieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostatnie godziny na przelew i wypłatę gotówki. Za chwilę banki zablokują tę możliwość
  2. Tragiczny wypadek kolejowy. Nie żyje kilkanaście osób
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tragiczna wiadomość z rana, 23-letni turysta stracił życie. Nie miał żadnych szans, trwają poszukiwania innych
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News