Im dłuższa praca, tym wyższa emerytura
pixabay/5239640
Autor Radosław Święcki - 9 Grudnia 2020

Można podwoić swoją emeryturę. Sposób? Nie mógł być prostszy

Chcesz podwoić swoją emeryturę? Jest na to jeden prosty sposób. Wystarczy, że opóźnisz zakończenie kariery zawodowej o pięć lat. Jak wskazują dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z roku na rok spada odsetek Polaków udających się na emeryturę od razu po nabyciu uprawnień. Łatwo bowiem wypracować w krótkim czasie spore pieniądze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Spada liczba Polaków przechodzących na emeryturę od razu po nabyciu uprawnień
  • O ile wzrośnie emerytura, gdy popracujemy rok dłużej, a o ile gdy 5 lat
  • Jakie elementy wpływają na wzrost świadczenia, gdy zdecydujemy się dłużej popracować

Jak podwoić emeryturę?

Okazuje się, że rośnie grupa Polaków, która dochodzi do wniosku, że nie warto przechodzić na emeryturę jak tylko to będzie możliwe, gdyż opłaca się dłużej popracować. Potwierdzają to przywołane przez serwis Interia.pl dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Resort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programuResort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programuCzytaj dalej

Wynika z nich, że jeszcze w latach 2015-2017 natychmiast po nabyciu uprawnień przechodziło ponad 80 proc. Polaków. Warto tu zaznaczyć, że przez większość tego czasu obowiązywała reforma emerytalna rządu Donalda Tuska zakładająca stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

Niedługo po powrocie jesienią 2015 roku do władzy Prawo i Sprawiedliwość przywróciło dawny wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nowe/stare zasady weszły w życie wraz z początkiem 2017 roku. Decyzja PiS spotkała się z akceptacją większości Polaków, ale uszczupliła pieniądze, do których uprawnieni są emeryci.

Wpłynęło to na zachowanie Polaków na rynku pracy, co pokazują wspomniane dane ZUS. Spada odsetek osób, które decydują się na zakończenie kariery zawodowej tuż po nabyciu uprawnień. W ubiegłym roku uczyniło to już tylko 60 proc. Polaków.

Szwagierka wicepremiera do Portu Lotniczego Lublin. Zasiądzie w radzie nadzorczejSzwagierka wicepremiera do Portu Lotniczego Lublin. Zasiądzie w radzie nadzorczejCzytaj dalej

Dane ZUS wskazują, że co czwarty Polak zdecydował się na przejście na emeryturę w ciągu roku po nabyciu uprawnień, zaś 15 proc. po roku lub później. Przybywa zatem seniorów, którzy zdają sobie sprawę, że dłuższa praca się opłaca i przedłużenie kariery zawodowej nawet o rok przekłada się na wzrost emerytury. Wynika to z trzech elementów, o których przypomina portal Interia.pl.

Pierwszy element, który zasila nasz przyszły kapitał emerytalny to nasze składki od których zależy wysokość przyszłego świadczenia. Portal przywołuje dane z których wynika, że roczna składka emerytalna od przeciętnego wynagrodzenia w zeszłym roku to 11,5 tys. zł. Należy podkreślić, że dodatkowe składki wpływają na wysokość emerytury proporcjonalnie. Przykładowo dla mężczyzny z kapitałem 350 tys. zł dzięki opłacaniu składek emerytalnych przez rok jego stan konta zwiększy się o 3,3 proc.

Stało się, musimy być gotowi na kolejny zakaz. A branża przyjmuje cios za ciosemStało się, musimy być gotowi na kolejny zakaz. A branża przyjmuje cios za ciosemCzytaj dalej

Ponadto nasz kapitał emerytalny powiększa również dodatkowa waloryzacja składek. W tym roku wskaźnik waloryzacji jak przypomina Interia wyniósł 8,9 proc., zaś w zeszłym roku było to 9,2 proc.

Trzeci element wpływający na wysokość naszego przyszłego świadczenia to wiek. Zasada jest prosta – im później decydujemy się na zakończenie kariery zawodowej, tym lepiej. Wynika to z faktu, że przy wyliczaniu wysokości świadczenia bierze się pod uwagę okres średniego trwania życia, który dzieli się przez uzbierany kapitał.

Już pewne, jeden z największych polskich banków zdecydował. Klientów czekają spore podwyżkiJuż pewne, jeden z największych polskich banków zdecydował. Klientów czekają spore podwyżkiCzytaj dalej

Dłuższa praca się opłaca

Z wyliczeń ZUS przywołanych przez portal otrzymujemy dokładną symulację, która pokazuje, że dłuższa praca się opłaca, a przesunięcie zakończenia kariery zawodowej o pięć lat spowoduje, że niemal podwoimy wysokość emerytury.

Wskazany przez ZUS przykład mężczyzny ze zgromadzonym kapitałem 350 tys. zł pokazuje, że jeśli zdecydowałby się on przejść w ubiegłym roku na emeryturę w wieku 65 lat, czyli tuż po nabyciu uprawnień, to jego świadczenie wyniosłoby 1612 zł. Jeśli jednak zdecydowałby się popracować rok dłużej, jego emerytura wzrasta do 1885 zł, a pracując pięć lat dłużej otrzyma świadczenie na poziomie 3154 zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż sytuacji, gdy zrezygnuje z dalszej pracy w wieku 65 lat.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kobiet, które od blisko czterech lat mogą ponownie przechodzić na emeryturę już w wieku 60 lat. I tak przechodząc w zeszłym roku na emeryturę natychmiast po nabyciu uprawnień, panie z kapitałem 350 tys. zł otrzymałyby emeryturę w wysokości 1342 zł. Przesunięcie zakończenia kariery zawodowej o rok oznacza świadczenie na poziomie 1564 zł, zaś o pięć lat – 2569 zł, czyli tak jak w przypadku mężczyzn prawie dwukrotnie większe niż przy przejściu na emeryturę od razu, kiedy to będzie możliwe.

Rząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieRząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieCzytaj dalej

Przypomnijmy, że minimalna emerytura w przyszłym roku najprawdopodobniej wzrośnie z 1200 do 1250 zł brutto, co oznacza, że na rękę seniorzy otrzymają 1068 zł, zaś najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 937,50 zł.

W przyszłym roku, jak już niejednokrotnie informowaliśmy, emeryci otrzymają również finansowe dodatki. Wiosną po raz drugi ma zostać wypłacona tzw. trzynasta emerytura, zaś na koniec 2021 roku zaplanowano wypłatę tzw. czternastej emerytury. Pierwsze świadczenie trafi do wszystkich emerytów, z kolei „czternastki” nie otrzymają seniorzy z emeryturą na poziomie 4150 zł.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Tajemniczy monolit pojawił się w Warszawie. Widziano go w innych miastach
  2. Media podają wstrząsającą informację. Znany piłkarz uderzył trenera!
  3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News