emerytura
Pxhere
Autor Paulina Musianek - 9 Października 2019

Brutalna prawda o emeryturze. Polacy nie utrzymają nawet mieszkania

Emerytura nie jest wystarczająca do życia, a nawet do opłacenia podstawowych należności. Ci, którzy teraz wchodzą na rynek, będąc na emeryturze mogą nie mieć dachu nad głową.

Emerytura w wysokości 1,2 tys. zł. nie wystarczy na życie

Emerytura o wysokości ok. 1,2 tys. zł miesięcznie to według szacunków ZUS czy OECD świadczenie, które prawdopodobnie będziemy otrzymywać w przyszłości. Średnia emerytura przy regularnych składkach ma wynieść zaledwie 20 – 30% wynagrodzenia, które otrzymuje dzisiaj przeciętny Polak.

- Tu powstaje oczywista obawa, że nawet ponad 30-50% emerytury będzie trzeba przeznaczać na opłacenie tzw. opłat administracyjnych. Bez dodatkowych filarów emerytalnych czy innych zabezpieczeń na czas po aktywności zawodowej trudno więc mieć nadzieję, że podczas jesieni życia będziemy w stanie funkcjonować na porządnym poziomie – komentuje dla Business Insider Bartosz Turek, analityk HRE Investments

“Już teraz – jak podaje ośrodek badawczy GRAPE i Uniwersytet Warszawski - ok. 20 proc. seniorów w Polsce dostaje świadczenia w wysokości ok. 1,1 tys. zł miesięcznie. Jak w takiej sytuacji utrzymać mieszkanie? A trzeba mieć na uwadze, że obecnie na ten cel statystyczna rodzina wydaje już ok. 940 złotych miesięcznie – wynika z szacunków HRE Investments” - czytamy na portalu.

Rusza kontrola programu „500 Plus”. Będzie dotyczyć faktycznego wykorzystania pieniędzyRusza kontrola programu „500 Plus”. Będzie dotyczyć faktycznego wykorzystania pieniędzyCzytaj dalej

Emerytów będzie coraz więcej

Nasze społeczeństwo się starzeje, co w połączeniu z obniżonym w ubiegłym roku wiekiem emerytalnym mocno wpłynie na finanse przyszłych emerytów. W ciągu najbliższej dekady seniorzy będą stanowić 30% polskiego społeczeństwa, a za 30 lat aż połowa Polaków będzie na emeryturze. Jednocześnie, jak wylicza IBS, w 2060 r. populacja osób w wieku produkcyjnym, spadnie z 27 mln do ok. 16 mln osób, wobec 11 mln emerytów - podaje portal.

Ryzyko “wylądowania na bruku” jest dosyć poważne, w szczególności, że obecnie niemal 70% rodzin w Polsce nie ma zdolności kredytowej, więc nie ma szans na posiadanie na starość “własnego kąta”, nie mówiąc już o kupnie mieszkania bez konieczności brania kredytu czy otrzymania go od gminy. 40% Polaków zarabia za mało, by kupić mieszkanie i jednocześnie jest “zbyt bogatych”, aby dostać lokal komunalny, jak czytamy na Business Insider.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Mąż zniknął 6 tygodni po ślubie. Po 68 latach żona dowiedziała się prawdy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News