Emerytura może być wyższa
pexels.com
Autor Przemysław Terlecki - 8 Sierpnia 2019

Pracował w ZUS. Teraz zdradził sposób na podwyższenie Twojej emerytury

Emerytura wyższa, niż wykazał to nam ZUS? Jest to możliwe, a sposób w jaki można ją osiągnąć, ujawnił sam rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Wojciech Andrusiewicz. Jego zdaniem, sposób na wyższą emeryturę jest bardzo prosty.

Emerytura może być wyższa, niż proponuje nam to ZUS. O sprawie opowiedział w wywiadzie dla Super Expressu Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu. W jaki sposób zwiększyć wartość świadczenia? Zdaniem Andrusiewicza, kluczem do sukcesu jest fakt, że od 1999 roku inaczej wyliczane jest świadczenie dla najstarszych Polaków.

Na wysokość emerytury mamy wpływ my sami. W dawnym systemie emerytalnym sprzed 1999 r. świadczenie było zależne od najlepszych lat pracy: 10 lub 20. Obecnie emerytura jest wyliczana z całego stażu pracy, ze wszystkich lat, kiedy odprowadzaliśmy składki - mówi Andrusiewicz w rozmowie z Super Expressem.

Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościStarsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościCzytaj dalej

Emerytura wyższa niż propozycja ZUS

Według porady Andrusiewicza, warto pracować w wieku okołoemerytalnym, ponieważ każdy rok pracy to dodatkowe 8 do 10% do emerytury. Nawet, jeśli będzie to oznaczało pracę po przekroczeniu wieku emerytalnego, może to nam tylko podbić wartość emerytury.

Jeżeli jesteśmy już w wieku okołoemerytalnym, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, to każdy dodatkowy rok naszej pracy daje nam dodatkowe ok. 8-10 procent do emerytury. Jeżeli więc tylko zdrowie nam na to pozwala i mamy takie możliwości, to warto się zastanowić nad tym dodatkowym rokiem pracy i odkładania składek - mówi rzecznik.

Wojciech Andrusiewicz podkreśla, że emerytura to nie obowiązek, a przywilej, dlatego nikt nie musi przechodzić na nią pod przymusem, jeśli ma niezadowalający poziom świadczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuować pracę przez kilka lat. Każdy taki rok to coraz wyższe świadczenie.

Emerytura to nasz wybór, nasze prawo, a nie obowiązek. Jeżeli pozwala nam na to zdrowie i mamy takie możliwości, warto zastanowić się nad kontynuowaniem pracy i rok, dwa, czy trzy lata dłuższym odprowadzaniem składek. To przyniesie efekt w postaci wyższej emerytury - podsumowuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuRekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News