PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 7 Listopada 2020

Emerytura z limitami, są konkretne liczby. Przekroczysz jedną z nich i mogą nawet zabrać pieniądze

Emerytura to jedno z najważniejszych świadczeń ze wszystkich przyznawanych Polakom. Jak się okazuje, ci, którzy jeszcze czują się na siłach po przejściu na emeryturę podejmują dodatkową pracę. Właśnie tutaj rządzący zmienili limity dorabiania do emerytury.

Emerytura i praca - trzeba uważać

Emerytura to jedno z najważniejszych świadczeń przyznawanych Polakom, bowiem jest to uhonorowanie wielu lat ciężkiej pracy. Przypomnijmy także, że przyszłoroczne emerytury zostaną objęte waloryzacją kształtującą się na poziomie 3,84 proc. Otrzymujący najniższe świadczenia emerytalne mogą liczyć na zaledwie ok. 50 zł podwyżki emerytury.

Tylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądzeTylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

W związku z niskimi świadczeniami, wiele osób decyduje się na późniejsze przejście na emeryturę, a co się z tym wiąże, późniejsze, wyższe świadczenie emerytalne. Jednakże ci, którzy przejdą na emeryturę mogą podjąć się pracy zarobkowej.

W związku z tym także muszą liczyć z pewnymi ograniczeniami, a konkretniej, z limitami dorabiania do emerytury. ZUS przypomina, że od 1 września zmieniły się limity, a konsekwencje ich przekroczenia mogą być opłakane.

- Jego przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz renciści, mówi w rozmowie z Radio Zet Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Mało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęMało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. TVP Info posunęło się jeszcze dalej. Cytują rosyjskie media, przekazujące teorie spiskowe
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Emerytura z nowymi limitami

Żebrowski podkreślił, że do emerytury bez ograniczeń dorabiać mogą emeryci po 60. i 65. roku życia. Co więcej, limity nie obowiązują także rencistów pobierających renty dla inwalidów wojennych czy wojskowych, a także uprawnionych do otrzymywania rent rodzinnych.

Potwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćPotwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćCzytaj dalej

- Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń, tłumaczy rzecznik ZUS.

ZUS przypomina, że może obniżyć emeryturę, jeśli dochód przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, czyli 3517,20 zł. Jednakże to jeszcze nie wszystko, ponieważ ZUS może także zawiesić emeryturę.

Świadczenie emerytalne może zostać całkowicie zawieszone, jeśli zarobki przekroczą 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 6531,90 zł.

Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeBędzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali
  3. Może być już za późno na restrykcje? Niepokojący scenariusz specjalistów
  4. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  5. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  6. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  7. Wyciekło intymne nagranie gwiazdy sportu. Leży w łóżku bez ubrań, trener reprezentacji jest wściekły
  8. Pierogi podczas mrożenia przyklejają się do siebie? Wszystko przez jeden szalenie popularny błąd
Od problematycznego spadku nie wymigasz się tak łatwo. Jest jednak światełko w tuneluOd problematycznego spadku nie wymigasz się tak łatwo. Jest jednak światełko w tuneluCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News