Emerytury będą mniejsze. Brakuje miliardów na świadczenia 2020-2024
By Natalia Rivera from Bogota, Colombia - Sadness, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10466348
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Listopada 2019

Prezes ZUS potwierdza. Czeka nas obniżka emerytur

Emerytura zostanie obniżona, chyba, że Polacy będą dłużej pracować - tak twierdzi Zbigniew Derdziuk, były prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I zaznacza, że dziś nikt nie podejmie decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego, choć w przyszłości będzie to konieczne.

Emerytura w dół - to już pewne

Emerytura zostanie obniżona. Przyczyn, dla których system przeżywa kryzys jest wiele. Zbigniew Derdziuk, były prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie businessinsider.pl twierdzi, że poza fatalną demografią, która tak szybko się nie zmieni, warto zwrócić uwagę na to, że deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stale się zwiększa także z powodu psucia parametrów systemu emerytalnego.

Były prezes ZUS podkreśla wagę zbyt niskiego wieku emerytalnego, jednak nie tylko to decyduje o sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. - Nie jest dobrym pomysłem zwalnianie młodych ludzi z opłacania składek na ZUS, bo potem konieczność ich odprowadzania będzie dla nich bolesna i będą robić wszystko, aby ich nadal nie płacić - mówił w rozmowie z businessinsider.pl Derdziuk. - To samo dotyczy tzw. małego ZUS-u dla przedsiębiorców. To oczywiście także wpłynie na ich przyszłą emeryturę, która będzie niższa - powiedział.

W konsekwencji konieczne jest dofinansowanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z budżetu państwa. Co prawda ostatnio sytuację FUS podreperowali trochę Ukraińcy i inni pracownicy zagraniczni, którzy coraz częściej pracują w Polsce legalnie i odprowadzają składki na ZUS, jednak warto pamiętać, że w przyszłości Polska będzie zobowiązana do wypłacania im takich świadczeń jak emerytura, gdy już wrócą na Ukrainę.

Od jutra posypią się mandaty. Drogówka nie będzie miała litościOd jutra posypią się mandaty. Drogówka nie będzie miała litościCzytaj dalej

Emerytura będzie kosztować trzy biliony

FUS na świadczenia takie jak renta i emerytura ma zobowiązania rzędu trzech bilionów złotych - pisze businessinsider.pl. Są to pieniądze, które są wpłacane przez osoby pracujące w ramach składek ZUS do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i które w teorii mają tam czekać okres wypłat emerytur. Jednak tak nie jest.

ZUS musi wydawać pieniądze na bieżące świadczenia. Te trzy biliony złotych to należności, które są rozłożone na lata. Istotny jest wyłącznie deficyt w danym roku, a ten niestety ma się zwiększać. Stopa zastąpienia, czyli procent, który oznacza jak duża będzie emerytura w porównaniu do ostatniej pensji i tak będzie zdecydowanie niższa.

Emerytura obywatelska? Nie ma szans

Co prawda pojawił się pewien projekt, tzw. emerytura obywatelska, która miała być systemem emerytalnym, polegającym na wypłacie ustalonej przez państwo kwoty każdej osobie po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Emerytura obywatelska nie uwzględniałaby ilość ani wysokości opłacanych składek podczas okresu, gdy dalej się pracuje.

Jednak były prezes ZUS uważa, że nie jest to dobry pomysł, ponieważ aby nowy system był skuteczny, trzeba najpierw znaleźć metodą na opłacanie osób, którym teraz przysługuje emerytura, a także praw nabytych tych osób, które aktualnie odprowadzają składki.

Jeszcze tylko do końca miesiąca dadzą ci 300 zł. Skorzystać mogą miliony PolakówJeszcze tylko do końca miesiąca dadzą ci 300 zł. Skorzystać mogą miliony PolakówCzytaj dalej

Oszczędzajmy - od tego zależy nasza przyszłość

Przyszłość systemu emerytalnego jest w dużej mierze zależna od świadomości obywateli, którzy powinni wiedzieć, jaka będzie ich emerytura oraz decyzja o wyborze wieku, w którym będą przechodzić na emeryturę, zaufanie, a także efektywne funkcjonowanie systemu, który będzie się opierał o określone składki. Za konieczność trzeba powoli też uznać nadprogramowe oszczędzanie, np. przy użyciu PPK.

Na przestrzeni najbliższych pięciu lat deficyt może wynieść nawet 355 mld złotych, a tylko w 2024 roku Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych będzie brakować niemal 85 mld złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mięso stało się jedynym składnikiem ciężarnej kobiety. Lekarze mają mnóstwo wątpliwości
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Wspaniała wiadomość dla seniorów, mogą dostać nawet o 250 zł więcej. Muszą spełniać tylko jeden warunek
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News