Emerytura opodatkowana
Marek BAZAK/East News
Autor Maria Glinka - 7 Października 2020

Miało być wyrównanie emerytur, będzie w pakiecie srogi podatek. Rząd kosztem Polek będzie łatać dziurę budżetową

Osoby z zaniżoną emeryturą już niedługo doczekają się sprawiedliwego wyrównania. Jednak okazuje się, że rekompensata dla kobiet z rocznika 1953 będzie mniej korzystna niż zapowiadała partia rządząca, ponieważ podlega opodatkowaniu. Pobierając setki milionów złotych od poszkodowanych emerytek, rząd zamierza niwelować dziurę budżetową.

Emerytura do wyrównania i opodatkowania

Emerytura kobiet urodzonych w 1953 r. była zaniżona ze względu na zmianę w zasadach obliczania świadczenia. Przepisy z 2013 r. wskazywały, że osoby na wcześniejszych emeryturach po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego muszą liczyć się z potrąceniem wypłaconych już kwot wcześniejszych świadczeń. W efekcie kobiety pobierały emeryturę niższą o kilkaset złotych w skali miesiąca.

Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długościąAbonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długościąCzytaj dalej

Partia PiS zadeklarowała w kampanii wyborczej, że położy kres tej niesprawiedliwości. I obietnicę zamierza spełnić - na przyszły rok ZUS zaplanował automatyczne oszacowanie zaniżonych emerytur i wypłatę rekompensaty. Jednak okazuje się, że wyrównanie będzie opodatkowane.

Emerytura po wyrównaniu niższa o 2,3 tys. zł

- To się w głowie nie mieści. Nie dość, że kobiety przez lata pobierały niższe emerytury, których obniżenie było bezprawne, to teraz jeszcze państwo za to bezprawie chce od nich dodatkowych pieniędzy - przyznał dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH.

Dlaczego wyrównana emerytura ma zostać opodatkowana? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego. - Rząd uznał jednak, że będzie to forma rekompensaty i że stanowi ona przychód świadczeniobiorcy i jako takie podlegają opodatkowaniu oraz są objęte składką zdrowotną - tłumaczył ekspert. Według wyliczeń uśrednione wyrównanie emerytury wyniesie 12 786 zł brutto. Jednak Gazeta Wyborcza donosi, że dzięki zastosowaniu sprytnego rozwiązania kobiety będą musiały oddać państwu łącznie 2,3 tys. zł (2,1 tys. w ramach podatku, reszta w ramach składki). Dzięki wyrównaniu emerytur państwo zyska aż 194 mln zł.

Skierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucjaSkierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucjaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. Dwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne daty
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Dlaczego rząd zdecydował się na niekorzystne wyrównanie emerytur?

- A wystarczyło, aby rząd uznał, że zamiast „rekompensaty” wprowadza „odszkodowania”. Ta forma prawna co do zasady zwolniona jest z opodatkowania i nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Emeryci więc by zyskali - wyjawił Kolek. Jednak w ocenie ekonomistów kondycja finansowa państwa jest zbyt chwiejna, aby rząd zdecydował się na jakiekolwiek ulgi. Tegoroczny deficyt budżetowy wyniesie bowiem aż 109 mld zł.

Gazeta Wyborcza wystosowała zapytanie do rządzących w sprawie opodatkowania wyrównania emerytur. Odpowiedź nadesłało Ministerstwo Finansów. "Brak jest uzasadnienia dla zwolnienia z opodatkowania przedmiotowego wyrównania", przyznał resort.

2 mln emerytów czternastej emerytury po prostu nie dostanie. W ustawie jest haczyk, mało kto wie2 mln emerytów czternastej emerytury po prostu nie dostanie. W ustawie jest haczyk, mało kto wieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, oszuści rozpoczęli "masowe" działania. Atakują na wielu płaszczyznach, warto się przygotować, ostrzega PKO BP
  2. Atak szerszeni na Mazowszu. Na karetkę nie było już czasu
  3. Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieni
  4. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
  5. Popularna sieciówka wprowadza sygnalizację świetlną. Chce tak zwiększyć dystans
  6. Nietypowy wypadek w Rudzie Śląskiej. Kto ponosi winę? - Wideo
PKO BP wprowadza nieuniknione podwyżki. Opłata jest bezwarunkowaPKO BP wprowadza nieuniknione podwyżki. Opłata jest bezwarunkowaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News