Odprawa emerytalna
Kevin Schneider/Pixabay
Autor Oktawian Góral - 7 Sierpnia 2020

Seniorze, przechodzisz na emeryturę? Należą ci się dodatkowe pieniądze. Zdradzamy szczegóły odprawy emerytalnej. Możesz dostać nawet równowartość półrocznych zarobków

Odprawa emerytalna jest obowiązkiem pracodawcy, a regulują ją zapisy w kodeksie pracy. Są grupy, które mogą liczyć nawet na równowartość półrocznych zarobków. Sprawdzamy reguły wypłat świadczenia.

Odprawa emerytalna została szczegółowo zdefiniowana w Kodeksie Pracy. Przyglądamy się zapisom ustawy i podajemy przykłady jak policzyć swoją odprawę emerytalną. Jakie warunki należy spełnić by otrzymać dodatkowe pieniądze? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Okazuje się, że są uprzywilejowani, których odprawa opiewa na bajońskie sumy – nawet 6-krotność pensji! Czy należysz do nich?

Odprawa emerytalna – podstawa prawna

Odprawa emerytalna należy się każdemu, kto zamierza przejść na emeryturę, a obowiązek jej wypłaty spoczywa na ostatnim pracodawcy. Podstawą wypłat odprawy emerytalnej jest kodeks pracy, a co za tym idzie zasady obowiązują wszystkich zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Co istotne KP mówi wyraźnie, że odprawa obowiązuje bez względu na staż pracy, choć ten może mieć wpływ na jej wysokość. Są pewne grupy, które zostały szczególnie dopieszczone przez ustawodawcę i mogą liczyć na nieziemskie wysokości przelewów.

Kierowco, badania techniczne samochodów będą inaczej wyglądać. Obowiązek fotografowania to nie jedyna zmianaKierowco, badania techniczne samochodów będą inaczej wyglądać. Obowiązek fotografowania to nie jedyna zmianaCzytaj dalej

Odprawa emerytalna jest jednorazowym świadczeniem, które jest dodatkiem do ostatniej wypłaty, jaką otrzymamy przed przejściem na emeryturę. Kodeks pracy nie określa maksymalnej wysokości odprawy, ale wyraźnie wskazuje na minimum. Odprawa nie może być mniejsza niż wysokość miesięcznego wynagrodzenia. Wskazano jednak kilka grup zawodowych, których odprawa jest nie niższa niż wielokrotność wynagrodzenia.

Odprawa emerytalna – kto dostanie?

Aby otrzymać odprawę nie trzeba robić wiele. Wystarczy osiągnąć odpowiedni wiek. Zgodnie z art. 92 Kodeksu Pracy: odprawa przysługuje pracownikowi (przyp. red) spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna (…). Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek wypłacić nam odprawę w momencie, w którym zdecydujemy się przejść na emeryturę lub zostaniemy objęci prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy. Ważne jest, aby między nami, a pracodawcą ustał stosunek pracy, czyli umowa została rozwiązana.

Odprawa emerytalna jest świadczeniem, które możemy pobrać tylko raz w życiu. Oznacza to, że przechodząc na emeryturę mamy prawo do dodatkowej wypłaty, ale jeżeli tocząc spokojne emeryckie życie zatęsknimy za pracą i znajdziemy zatrudnienie w innym miejscu, nie będziemy mogli się ubiegać o kolejną odprawę przy rozstaniu z pracodawcą. Warto jednak zwrócić przy tym aspekcie uwagę, że wzięcie odprawy emerytalnej nie zabrania dalszego zarobkowania. Możemy przejść na emeryturę, zgarnąć odprawę i dalej dorabiać np. w ramach umowy-zlecenia. Istotne jest jednak, aby z naszym obecnym pracodawcą, który wypłaci nam odprawę ustał stosunek pracy.

Ile wynosi odprawa emerytalna?

Przepisy nie określają maksymalnej wysokości jednorazowego świadczenia, które wypłacane jest z budżetu firmy. Znamy za to minimum. Podstawowa odprawa emerytalna stanowi równowartość miesięcznego wynagrodzenia. Od tej kwoty potrącany jest podatek dochodowy, ale nie odprowadza się składek na ZUS. Okazuje się zatem, że wartość netto, czyli to co realnie wpłynie na nasze konto, może być o kilkaset złotych wyższa niż w przypadku standardowej pensji. Zapis o nieodprowadzaniu składek na ZUS stosuje się również, jeżeli pracodawca zdecyduje się przyznać nam odprawę w wysokości wyższej niż założone w ustawie minimum.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Waloryzacja emerytur i rent w 2021 r. Majętniejsi dostaną podwyżkę, ci ubożsi czekają jednak na inny zastrzyk gotówki
2. Nie żyje dwulatek, przebywał w przegrzanym pokoju. Zmarł z pragnienia, zapadł wyrok

Są grupy zawodowe, które zostały szczególnie hojnie potraktowane. Mowa o pracownikach sfery budżetowej. Wysokość ich minimalnej odprawy emerytalnej uzależniona jest od stażu pracy, a potrafi wynieść nawet 6-krotność wynagrodzenia. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze? Są to nauczyciele, urzędnicy, pracownicy samorządów oraz służb cywilnych.

Nauczyciele zgodnie z kartą nauczyciela mogą liczyć na minimalną odprawę w wysokości 2-krotności swojej pensji, jeżeli ich łączny staż pracy nie przekracza 20 lat. Belfrzy, którzy spędzili w szkole więcej niż dwie dekady, mogą liczyć na 3-krotność pensji w ramach odprawy emerytalnej.

Urzędnicy państwowi, pracownicy samorządowi oraz osoby realizujące się zawodowo w służbach cywilnych mogą po 10 latach pracy spodziewać się dodatkowych dwóch pensji jako równowartości odprawy emerytalnej, po 15 latach spędzonych za biurkiem kwota ta wynosi już 3-krotność pensji, a po 20 latach urzędniczego trudu pasek z odprawą emerytalną będzie wystawiony na kwotę równą aż 6 wypłatom!

Odprawa emerytalna – jak to policzyć?

Odprawę emerytalną wylicza się według wzorca, który przypomina sposób obliczania ekwiwalentu za urlop. W tym przypadku nie bierze się jednak pod uwagę współczynnika ekwiwalentu, a średnią pensję. Jeżeli otrzymujemy wynagrodzenie stałe, to sprawa jest bardzo prosta – podstawowa wypłata odprawy emerytalnej będzie wynosiła równowartość pensji. W nieco bardziej skomplikowanej sytuacji są osoby, na których comiesięczne przelewy od pracodawcy składa się podstawa + dodatki, na przykład prowizje. W takiej sytuacji podstawę odprawy emerytalnej ustala się wyliczając średnią pensję (wraz z dodatkami) z ostatnich trzech miesięcy.

Odprawa emerytalna należy się każdemu, kto przechodzi na emeryturę, a obowiązek jej wypłaty spoczywa na ostatnim pracodawcy zatrudnionego. Pracodawca, który wymiguje się od płacenia podlega karze grzywny. Warto także pamiętać, że Kodeks Pracy nakreśla jedynie minimalną wartość odprawy. Przed przejściem na emeryturę warto wybrać się do swojego szefa na rozmowę podsumowującą całą naszą karierę – być może uda nam się wynegocjować o wiele większą wartość odprawy. Pracodawcy powinni także pamiętać, że od odprawy odprowadza się podatek dochodowy, ale świadczenie jest zwolnione ze składek na ZUS.

Jakie emerytury dostaną największe polskie gwiazdy? Ciężko uwierzyć w takie kwotyJakie emerytury dostaną największe polskie gwiazdy? Ciężko uwierzyć w takie kwotyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe powiaty objęte obostrzeniami. Ministerstwo Zdrowia wprowadza poważne zmiany
  2. Olbrzymi dramat w Sopocie. Mieli go uratować. Nie zdążyli
  3. Niemcy w wielkim pościgu za uciekającym Polakiem. Sceny jak z filmu, wszyscy zdębieli
  4. Zakaz handlu w niedziele zawieszony? Projekt ustawy jest już gotowy, niebawem negocjacje
  5. Nie zapominaj o rozliczeniu pewnego podatku. Kara może wynieść nawet 1000-krotność płacy minimalnej
  6. Dramatyczny komunikat Żabki. Niestety też się nie uchroniła, potwierdzili fatalną wiadomość
Niemiecka potęga z poważnymi problemami. Czołowa branża zwolni nawet 100 tys. pracownikówNiemiecka potęga z poważnymi problemami. Czołowa branża zwolni nawet 100 tys. pracownikówCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News