W pewnych sytuacjach emerytura może zostać wypłacona rodzinie po śmierci uprawnionego
Marek BAZAK/East News
Autor Radosław Święcki - 6 Grudnia 2020

Możesz być uprawniony do emerytury i renty po zmarłej osobie. Jest jednak warunek

Prawo do renty lub emerytury w naturalny sposób ustaje po śmierci osoby uprawnionej do świadczenia. Istnieje jednak możliwość, by środki z ostatniej renty bądź emerytury zostały przekazane rodzinie. Konieczne jest jednak spełnienie jednego kluczowego warunku.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Kiedy rodzina ma prawo do renty lub emerytury zmarłego
  • Kto konkretnie może sięgnąć po pieniądze osoby zmarłej
  • Co oznacza niezrealizowane świadczenie

Co z emeryturą po śmierci?

Teoretycznie wszystko jest proste. Śmierć w naturalny sposób wiąże się z ustaniem prawa do pobierania renty lub emerytury. Bywają jednak takie sytuacje, że przelew ze świadczeniem został już wysłany a uprawniony z powodu zgonu w naturalny sposób nie może już z niego skorzystać. Co wtedy? Jak podaje za serwisem Filarybiznesu.pl portal mns.pl, w sytuacji gdy nie ma możliwości wstrzymania wypłaty świadczenia, następuje to od miesiąca po miesiącu, w którym zmarł do niego uprawniony emeryt lub rencista. Zdarzają się też sytuacje, że środki te trafiają do rodziny.

Polacy ustawiają się w kolejkach po jeden zakup. Chcą lepiej przetrwać lockdownPolacy ustawiają się w kolejkach po jeden zakup. Chcą lepiej przetrwać lockdownCzytaj dalej

Chodzi tu o sytuacje, gdy renty i emerytury wręczane są w tradycyjny sposób. Jak już pisaliśmy, w niektórych regionach oczekiwanie na listonosza wciąż nie należy do rzadkości. Gdy listonosz dostarczy środki z renty lub emerytury osoby, która jak się okaże nie może już ich odebrać, nie powinien on przekazywać ich rodzinie, tylko zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nie oznacza to, że najbliżsi nie mają prawa do tych pieniędzy. Uprawniona osoba z rodziny powinna złożyć do Zakładu wniosek o wypłatę tzw. świadczenia niezrealizowanego. Wówczas listonosz wypłaci takie świadczenie, ZUS zaś ustali nadpłatę i będzie dochodził zwrotu wypłaconej kwoty, którą rodzina będzie musiała oddać jako nienależnie pobrane świadczenie.

Co oznacza wspomniane niezrealizowane świadczenie? Jest to świadczenie do którego osoba zmarła była uprawniona przed śmiercią i – co istotne – nie pobrała go, bądź nie zostało jej wypłacone.

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

- Jeśli to było świadczenie, które zmarłemu się należało (tj. za miesiąc, w którym zmarł - bez względu na to, w jakim dniu miesiąca) to ZUS na wniosek złożony przez członka rodziny o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wyda formalną decyzję i przekaże pieniądze osobom uprawnionym. Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie – wyjaśnia cytowana przez portal Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W przypadku gdy renta i emerytura została wypłacona na konto, to jak wskazuje Kopczyńska, obowiązek zwrotu dotyczy tych świadczeń, które zostały wypłacone za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć świadczeniobiorcy.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

  1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
  2. TVN niechcący zdradził, kto wygra show? Nagranie zastanawia
  3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób

Niezrealizowane świadczenie to jak zauważa portal również takie, gdzie osoba złożyła wniosek o emeryturę bądź rentę, ale nie doczekała wydania decyzji odnośnie przyznania świadczenia. Również w sytuacji gdy złożone wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty to podwyższone świadczenie przysługujące zmarłemu może zostać wypłacone uprawnionemu członkowi rodziny w ramach niezrealizowanych świadczeń.

Od wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęOd wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęCzytaj dalej

Komu należą się pieniądze?

Wspominani uprawnieni członkowie rodziny, którzy mogą otrzymać niezrealizowane świadczenie to jak przypomina portal w pierwszej kolejności mąż, żona lub dzieci zmarłego prowadzący z nim wspólne gospodarstwo domowe. W dalszej kolejności mogą to być małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego (w przypadku braku małżonka, dzieci, z którymi zmarła osoba prowadziła wspólne gospodarstwo domowe). Dopiero w trzeciej kolejności prawo do otrzymania niezrealizowanego świadczenia mają pozostali członkowie rodziny, uprawnieni do renty rodzinnej lub ci, na których utrzymaniu pozostawała osoba zmarła, w razie braku małżonka i dzieci.

Wśród dokumentów jakie należy złożyć ubiegając się o wypłatę niezrealizowanego świadczenia najważniejsze to odpis aktu zgonu, odpis aktu małżeństwa (w przypadku małżonka), odpis aktu urodzenia (w przypadku dzieci), a także środki dowodowe potwierdzające fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego czy przyczyniania się do utrzymywania danej osoby przed jej śmiercią.

Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoStary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News