Nastąpiła korzystna waloryzacja emerytur
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.01.2020. n/z Emeryt liczy pieniadze.
Autor Julian Bakuła - 6 Lipca 2020

Ogromny wzrost w emeryturach. Nawet 600 zł, seniorzy sami mogą sprawdzić różnicę

Ostatnio w polskim systemie emerytalnym zachodzi zmiana za zmianą. Większość zmian jest dla emerytów korzystna, emerytura dopełniana jest o kolejne świadczenia lub waloryzowana. W ciągu 15 lat wartość emerytury minimalnej się podwoiła.

Niespotykane zmiany w emeryturach

Od 2019 marcowa waloryzacja emerytur ma charakter kwotowo-procentowy, co oznacza, że najniższe emerytury zostaną podwyższone o co najmniej 70 zł, o ile podwyżka w oparciu o waloryzację procentową (w marcu 2020 3,56%) byłaby niższa od tej kwoty.

"Wzrost świadczeń o 3,56% to najwyższa podwyżka dla emerytów i rencistów od 7 lat. W 2013 r. wzrost był wprawdzie o 4%, ale wtedy miała miejsce tylko waloryzacja procentowa. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa. Z gwarantowanych 70 złotych skorzysta ok. 5,1 mln osób, którzy mają świadczenia poniżej 1966,29 zł brutto" - informuje ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

Waloryzacja marcowa dotyczy emerytur aktualnie wypłacanych. Czym innym jest waloryzacja czerwcowa, w ramach której waloryzowane są pieniądze zgromadzone na kontach ZUS osób, które emerytur jeszcze nie pobierają. Ostatnio na Biznesinfo pisaliśmy o tym, że osoby rozważające przejście na emeryturę mogą zyskać spore pieniądze, o ile złożą wniosek o emeryturę w ZUSie w lipcu, czyli już po czerwcowej waloryzacji.

Już nie tylko pouczenie, a mandat do 500 zł. Wjazd bez uprawnienia do jednej ze stref może słono kosztowaćJuż nie tylko pouczenie, a mandat do 500 zł. Wjazd bez uprawnienia do jednej ze stref może słono kosztowaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Pilny apel Janiny Ochojskiej do Andrzeja Dudy. Nie wytrzymała, ma dość i oczekuje konkretnych deklaracji

Emerytura po zmianach

Super Express zwraca uwagę na fakt, że marcowa waloryzacja kwotowa-procentowa to tylko jedna z wielu zmian, jakie na przestrzeni lat przeszedł polski system emerytalny. "Do tego ponownie w tym roku zadziałał program Emerytura plus, czyli trzynastki dla emerytów, w przyszłym roku ma zostać rozszerzony o czternaste świadczenie emerytalne. Teraz też emeryci mogą liczyć na wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej. Wprowadzono także 500 plus dla emerytów, czyli dodatek dla niesamodzielnych seniorów" - wylicza Super Express.

Lidl wstrzymuje współpracę z największą przetwórnią mięsa w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem PolakówLidl wstrzymuje współpracę z największą przetwórnią mięsa w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem PolakówCzytaj dalej

Zgodnie z wyliczeniami gazety w ciągu 15 lat kwota emerytury minimalnej w Polsce podwoiła się. W 2005 roku wynosiła niewiele ponad 560 zł, dziś jest to już 1200 zł. Wciąż jednak trudna jest sytuacja wielu emerytów, którzy znaczną część otrzymywanych pieniędzy muszą przeznaczać na drogie leki. W omawianym okresie 15 lat wzrosła z 1460 zł do 2300 zł także średnia emerytura. Jak podaje Super Express, przyszłość emerytur jest jednak niepewna. Eksperci mówią o dwóch scenariuszach na rok 2021 - waloryzacja może być rekordowo korzystna, bądź "głodowa".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W przyszłym miesiącu miał zostać ojcem. Wzruszający pogrzeb 28-letniego Darka postrzelonego przez policję
  2. Porażające doniesienia. Kolejny kierowca pod wpływem substancji rozbił autobus w Warszawie
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Nowy mandat pogrąży polskich kierowców? Nawet 500 złotych dla właścicieli benzyn i Diesla
Zabytkowe samochody pod inwestycje. Nawet nie wiesz, ile możesz na nich zarobićZabytkowe samochody pod inwestycje. Nawet nie wiesz, ile możesz na nich zarobićCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News