emerytura waloryzacja
Autor Paulina Musianek - 5 Sierpnia 2019

Korzystne zmiany w emeryturach! Dostaniesz nawet kilkaset złotych więcej

Emerytura 2020: emeryci w następnym roku będą otrzymywać wyższą emeryturę. Budżet państwa będzie to kosztowało miliardy złotych.

Emerytura będzie o wiele wyższa niż rok wcześniej? Wszystko przez sporą waloryzację, która czeka seniorów. Wskaźnik waloryzacji ustalany jest przez wskaźnik inflacji, która wciąż rośnie. O ile zatem mogą wzrosnąć renty i emerytury w 2020 roku?

Emerytura 2020 r. - o ile procent będzie wyższa?

Była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w rozmowie z Super Expressem wyjawiła, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur ma być wyższa od tej z marca tego roku (2,86%). Rząd zakłada, że waloryzacja wyniesie co najmniej 3,24%. W kuluarach mówi się nawet o poziomie 3,7%.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

3,24% - najbardziej prawdopodobny poziom waloryzacji

Senior, który dziś pobiera świadczenie w wysokości 1100 zł, dostanie miesięcznie około 35 zł więcej. Emerytura w wysokości 2200 zł wzrośnie o niecałe 71 zł.

Rząd może też zdecydować się, tak jak w tym roku, na waloryzację kwotowo-procentową. Wtedy emeryci i renciści otrzymujący najniższe świadczenia (do 1580 zł netto) dostaliby na rękę ok. 57 zł miesięcznie więcej.

Należy pamiętać, że o tym, jaka będzie waloryzacja w kolejnym roku decydują dwa wskaźniki. Nie tylko poziom inflacji dotyczący podwyżek cen towarów, które seniorzy kupują, ale również realnego wzrostu płac z roku poprzedzającego waloryzację.

Potężny wydatek z budżetu państwa

3,24% może wydawać się niewielkim wzrostem, jednak będzie bardzo odczuwalne dla budżetu państwa. 7 mld 160 mln zł - tyle pieniędzy w 2020 roku będzie kosztowała waloryzacja emerytur i rent.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News