emerytura
Pixabay/kaboompics
Autor Paulina Musianek - 4 Września 2019

Prezeska ZUS o sposobie na uzyskanie wyższej emerytury

Emerytura może być wyższa? Prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wyjaśniła, w jaki sposób można podwyższyć emeryturę.

Emerytura. Uścińska wyjaśnia jak ją podwyższyć

Emerytura zależy od kilku czynników. Jej wysokość wynika z kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia. Ostatni czynnik to wielkość statystyczna określająca przeciętny okres upływający od ustalenia prawa do emerytury do śmierci ubezpieczonego. Wysokość emerytury można jednak sobie podnieść w całkiem prosty sposób. Jak wyjaśnia prezeska ZUS Gertruda Uścińska wystarczy… dłużej pracować.

- Nowy system emerytalny oparty jest na jak najdłuższym okresie aktywności zawodowej, dłuższym okresie opłacania składek. Przesunięcie decyzji o odejściu na emeryturę o rok daje przeciętnie 8% jej wzrostu - stwierdziła prof. Uścińska, która była gościem TVN24 BiS podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

500 plus: Niektóre rodziny czekają rok na decyzję. Bardzo błahy powód500 plus: Niektóre rodziny czekają rok na decyzję. Bardzo błahy powódCzytaj dalej

Jak podwyższyć emeryturę?

Możemy wpłynąć na wysokość świadczenia również po przejściu na emeryturę. Podstawowym sposobem jest podjęcie aktywności zawodowej, nawet krótkookresowej, ponieważ każdy kolejny miesiąc pracy zwiększa wysokość świadczenia. Należy jednak pamiętać, aby podjąć się pracy, w której od emeryta odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne i fakt przepracowania kolejnych miesięcy zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych co najmniej raz na kwartał.

- Dłuższa aktywność zawodowa, czyli opłacanie składek emerytalnych, powoduje, że wzrasta kwota składek zapisanych na indywidualnym koncie danego ubezpieczonego, a tym samym wysokość przyszłej emerytury - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, jak czytamy na portalu zadluzenia.com.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. Wracali z wakacji na Maderze. Polaków spryskano środkiem do odrobaczania
  4. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News