Emerytura ludzie 2060 rok
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 3 Września 2020

Fatalne informacje dot. emerytur Polaków. Nie spodziewamy się tak złego scenariusza odkładając co miesiąc składki

Emerytura w Polsce od lat jest poważnym problemem. Wielu ekspertów mówi o rychłym upadku ZUS, który jednak nie nastąpił. Mimo to, prognozy nie napawają optymizmem.

Emerytura głodowa dla młodych pracowników

Emerytura w Polsce nie zapowiada się najlepiej dla osób, które właśnie wchodzą na rynek pracy, lub pracują od niedawna. Instytut Emerytalny opracował ekspertyzę "Przyszłość Emerytalna", która wylicza, ile świadczenia otrzymają osoby, które w rozpoczęły pracę w 2020 roku. W raporcie są trzy prognozy, dla osób, które przejdą na emeryturę w wieku 60, 65 i 67 lat, przy założeniu, że będą pracować za płacę minimalną i składka ubezpieczeń się nie zmieni. Założono również, że minimalne wynagrodzenie będzie rosnąć o 2 proc w skali roku, a waloryzacja funduszu ubezpieczeń wyniesie 4 proc.

Według pierwszego scenariusza pracownik, który wejdzie w 2020 roku na rynek pracy i będzie pracować do 2060 roku (40 lat), uzbiera zwaloryzowany kapitał wysokości 822 tys. zł. Według przewidywań, po emeryturze będzie żyć jeszcze przez 272 miesiące (ok. 22 lat). Wysokość emerytury takiej osoby wyniesie 3068 zł, zaznaczając, że płaca minimalna w 2060 roku wyniesie 5740 zł. Przy oszczędzaniu w PPK, świadczeniobiorca dostanie dodatkowo po 726 zł przez 120 miesięcy.

Osoby pracujące do 65. roku życia, będzie otrzymywać 4856 zł (przy minimalnej w 2065 roku wysokości 6338,42 zł), a dalsza długość życia przewidywana jest na ok. 18 lat. Ponadto w PPK świadczeniobiorca będzie mógł liczyć na wypłaty po 894,40 zł w 120-miesięcznych rat. Z kolei pracując do 67 roku życia, świadczenie będzie wynosić 5946,13 zł (płaca minimalna będzie wynosić 6594 zł), a długość życia ma wynieść ok. 17 lat. Z PPK świadczeniobiorca będzie mógł liczyć po 726 zł przez 120 miesięcy.

Co zrobić, żeby nie otrzymywać głodowych emerytur

Według Instytutu Emerytalnego jest sposób, żeby mieć wyższe świadczenie za 40 lat. Twórcy ekspertyzy mówią, że rozwiązanie jest najprostsze, wystarczy "dłużej pracować i gromadzić dodatkowe środki". Twórcy ekspertyz, dr. Antoni Kolka i Oskar Sobolewski twierdzą, że ustawodawca powinien pracować nad projektem, który zrówna wiek emerytalny do 67. roku życia. Wiele osób by się oburzyło, ale jest do tego solidne uzasadnienie.

- Każdy miesiąc i rok z niskim wiekiem emerytalnym to skazywanie kolejnych roczników na głodowe świadczenia, a większość osób przechodzi na emeryturę, kiedy tylko osiągnie wymagany ustawą wiek. O ile dzisiejsi emeryci mogą się zadowolić emeryturą na w miarę godziwym poziomie, to kolejne pokolenia otrzymają emeryturę jako równowartość 20 proc. swojej pensji - zaznaczyli twórcy ekspertyzy.

<

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News