emerytura
Pixabay/kropekk_pl
Autor Paulina Musianek - 2 Listopada 2019

Czekają nas duże zmiany w emeryturach. Trwają już prace nad reformą systemu

Emerytura do zmian. W przyszłym tygodniu rząd zajmie się reformą emerytalną i projektem ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych. Pieniądze z OFE trafią do IKE lub ZUS.

Emeryturę czeka sporo zmian. Jak zapowiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, projekt ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych w przyszłym tygodniu powinien trafić do Rady Ministrów. W maju tego roku rząd pokazał projekt ustawy, która ma rozwiązać OFE. Pierwotnie zakładano, że ustawa wejdzie w życie 1 listopada 2019 roku, finalnie jednak dopiero w ciągu najbliższych dni mają rozpocząć się prace nad jej wprowadzeniem.

Emerytura do zmian. Pieniądze z OFE trafią do IKE lub ZUS

Jak zakłada ustawa o Otwartych Funduszach Emerytalnych, środki z otwartych funduszy emerytalnych zostaną przeniesione na indywidualne konta emerytalne. Kwieciński podkreślał, że ustawa jednoznacznie przesądzi, że pieniądze zapisane na IKE będą środkami prywatnymi i nie będą one traktowane już jako środki publiczne, tak jak dotychczas w OFE. Oznacza to, że pieniądze, które trafią do IKE, będzie można wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego w jednej transzy lub w ratach. Będą one również dziedziczone. Zaś te fundusze, które z OFE “przejdą” do ZUS nie będą dziedziczone ani nie będzie można ich wypłacić jednorazowo w całości.

Po wprowadzeniu ustawy w życie, każdy z 15,7 mln członków Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie mógł zdecydować, czy zgromadzone przez lata pracy pieniądze trafią na konta ZUS. Jeśli nie podejmie żadnej decyzji to jego fundusze domyślnie zostaną przekierowane na Indywidualne Konta Emerytalne.

500 plus wykończyło ZUS. Ty też możesz zostać bez renty500 plus wykończyło ZUS. Ty też możesz zostać bez rentyCzytaj dalej

Minimalna emerytura

Bez zmian za to pozostanie sposób wyliczania minimalnej emerytury.

"Zdecydowano, że pozostanie on taki jak obecnie, czyli jeśli na koncie ZUS nie będzie wystarczających środków, by wypłacić minimalną emeryturę, to różnica zostanie pokryta ze środków budżetu państwa, a nie - jak przewidywał projekt przed konsultacjami - ze środków przeniesionych z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne" - przypomniał Kwieciński.

Opłata przekształceniowa pozostaje

Nie zmienił się natomiast zapis dotyczący tzw. opłaty przekształceniowej. Tak jak wcześniej zapowiadano, opłata towarzystw funduszy inwestycyjnych za przekształcenie OFE w IKE wyniesie 15 proc. zgromadzonych wkładów. Będzie ona wnoszona w dwóch transzach: pierwsza w 2020, zaś druga - 2021 roku. Rząd spodziewa się, że suma tych opłat sięgnie ok. 17 mld zł (przy założeniu, że 80 proc. uczestników OFE trafi do IKE).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News