emerytura
Unsplash/Abi Howard
Autor Paulina Musianek - 2 Października 2019

Rewolucja emerytalna. Przejdziesz na nią już nawet w wieku 53 lat

Emerytura zaraz po 50-tce? Tuż przed wyborami PiS wychodzi z nową propozycją. Obietnica wcześniejszej emerytury dla wszystkich bez względu na wiek ma zagwarantować partii zwycięstwo.

Emerytura wcześniejsza dla nauczycieli

Emerytura tuż po 50-tce dla wszystkich? Nad taką propozycją ponoć myśli Prawo i Sprawiedliwość, jak donosi “Gazeta Wyborcza”. Wcześniejsza emerytura będzie rozbita na dwie opcje, jedna kierowana do nauczycieli, druga - do pozostałych grup zawodowych.

Nauczyciele po starciu z władzą po kwietniowym strajku, największym od początku lat 90. XX wieku, wciąż odczuwają skutki konfliktu. Teraz, tuż przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, zaczynają się pojawiać kolejne doniesienia o specjalnej ofercie dla tej grupy zawodowej - i nie tylko.

Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osóbZapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osóbCzytaj dalej

Nauczyciele według obietnicy PiS mieliby odzyskać wcześniej już obowiązujące prawo na podstawie Karty nauczyciela do wcześniejszej emerytury. Zgodnie z nią ci, którzy do końca 2008 r. osiągnęli 30 lat stażu pracy - w tym 20 lat "przy tablicy" mogli przejść na emeryturę bez względu na wiek. Według innej potencjalnej opcji, na wcześniejszą emeryturę mogliby przejść nauczyciele zatrudnieni w szkole na co najmniej pół etatu, po 25 latach pracy - w tym 20 latach w szkolnictwie specjalnym.

Ma to ponoć rozładować napięcie w środowisku nauczycieli. W październiku ma bowiem nastąpić kolejna odsłona strajku. Po raz pierwszy taki pomysł na emeryturę dla nauczycieli pojawił się w kwietniu tego roku, jednak najwyraźniej partia rządząca czekała do jego wprowadzenia w życie aż do okresu przed wyborami. Gdyby prawo weszło w życie, uprawnionych do wcześniejszej emerytury mogłoby być nawet 100 tys. osób. Informator “GW” z “rządowego środowiska” twierdzi, że PiS chce przywrócić te przepisy już w 2020 r., jednak "nie bezterminowo, bo to zbyt kosztowne dla budżetu".

Masz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduMasz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduCzytaj dalej

Wcześniejsza emerytura dla wszystkich

Rząd ponoć zastanawia się również nad powróceniem do prac nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy. Pomysł ten zakłada, że każdy Polak będzie uprawniony do przejścia na wcześniejszą emeryturę,gdy wypracuje odpowiedni staż pracy.

Na emeryturę - bez względu na wiek - mężczyźni mogliby przejść po 40 latach pracy, a kobiety po 35. Jeśli więc rozpocznie się swoją aktywność zawodową w wieku 18 lat i nie będzie miało się przerw, to na emeryturę przejdzie już mężczyzna w wieku 58 lat i kobieta w wieku nawet 53 lat.

Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćSpiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Zdjęcie ślubne, które wprost uwielbiali. Po czasie zauważyli na nim jeden, paraliżujący ze strachu szczegół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News