emerytura
Pixabay/TomaszSupel
Autor Paulina Musianek - 2 Stycznia 2020

Nawet 4 tys. zł miesięcznie do emerytury. Trzeba tylko spełnić jeden warunek

Emerytura często nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb seniora. Może on jednak poprawić swój byt decydując się na hipotekę odwróconą lub rentę dożywotnią.

Emerytura plus comiesięczne wypłaty od banku

Emerytura coraz częściej nie wystarcza seniorom na utrzymanie dawne poziomu życia, a nawet na pokrycie podstawowych rachunków czy leki. Winna temu jest głównie pędząca inflacja, a także niewydolność systemu emerytalnego.

Pojawiają się jednak rozwiązania, które mają pomóc emerytom poprawić swój byt. W 2015 roku weszła ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Mechanizm ten opiera się na pobieraniu comiesięcznej pensji w zamian za mieszkanie, a dokładnie podpisanie umowy z bankiem, przez którą staje się on wierzycielem hipoteki ustanowionej w księdze wieczystej. (Senior nadal pozostaje właścicielem swojej nieruchomości i jest nim aż do śmierci.) Jednak jak zauważa Wyborcza, rozwiązanie te istnieje tylko “na papierze”.

- O ile jest mi wiadomo, do tej pory w ofercie żadnego polskiego banku nie pojawiły się jednak tego rodzaju kredyty – mówi w rozmowie z gazetą Norbert Jeziolowicz. Według niego, dzieje się tak, ponieważ przepisy ustawy przyznają wiele uprawnień konsumentom i bardzo podnoszą one ryzyko banku. Jako przykład wymienia np. relacje ze spadkobiercami czy też konieczność należytej dbałości o nieruchomość przez kredytobiorcę. Z strony seniorów również nie widać zainteresowania tym rozwiązaniem, ponieważ w polskim modelu kulturowym przyjęło się, że mieszkanie przekazywane jest kolejnym pokoleniom w ramach rodziny.

Milion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościMilion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

Renta dożywotnia lepszym pomysłem?

Alternatywą może być oferta tzw. funduszy hipotecznych, czyli renta dożywotnia. W tym przypadku senior tak samo otrzymuje comiesięczne wypłaty, jednak różnica pomiędzy tego typu rentą a odwróconym kredytem hipotecznym jest znacząca. Decydując się na dożywotnią rentę senior w chwili podpisania umowy z funduszem, przestaje być właścicielem nieruchomości. Nie mogą się o nią upomnieć również potencjalni spadkobiercy.

“Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w samym 2018 roku podpisano ponad 11 tys. nowych umów, w wyniku których doszło do przeniesienia prawa własności nieruchomości w zamian za opiekę lub świadczenia. W ciągu ostatnich 28 lat, bo od tego czasu prowadzone są statystyki w resorcie sprawiedliwości, osoby fizyczne podpisały łącznie 143 tys. 567 takich umów”, czytamy w Wyborczej.

Nawet 4 tysiące złotych miesięczne

Wysokość pobieranej renty zależy nie tylko od wartości nieruchomości, ale i wieku seniora, a nawet płci. Według kalkulacji Funduszu Hipotecznego Familia SA, posiadając nieruchomość wartą 300 tys. zł, kobieta mająca 70 lat otrzyma miesięcznie 600 zł, mężczyzna – 800 zł. W wieku 85 lat seniorka przy takiej wartości nieruchomości może liczyć na 2,2 tys. zł, senior na 2,4 zł. Jeśli posiadamy mieszkanie o wartości 500 tysięcy złotych, mając lat 70 i będąc kobietą można otrzymać 1 tys. zł pensji, a mężczyzną 1,3 tys. zł. W wieku 85 lat, seniorka będzie pobierać rentę w wysokości 3,7 tys. zł, a senior - 4 tys. zł. Im droższa nieruchomość i wyższy wiek osoby decydującą się na rentę dożywotnią, tym kwoty są wyższe.

– Proponowana przez Fundusz Familia renta dożywotnia jest corocznie waloryzowana. Wypłaty renty są realizowane dożywotnio. Oznacza to, że Fundusz bierze na siebie ryzyko wypłat wyższych niż wartość nieruchomości i zobowiązuje się wobec naszych klientów do realizowania ich, nawet jeśli przewyższą wartość nieruchomości – mówi Wyborczej Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego Familia.

Masz jeszcze niecały tydzień. Potem możesz stracić 5,5 tys. złMasz jeszcze niecały tydzień. Potem możesz stracić 5,5 tys. złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News