Emeryci wpadli w pułapkę ulgi meldunkowej
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, Ogrod Saski 18.10.2017. n/z Para starszych osob odpoczywa na lawce w parku.
Autor Komunikaty prasowe - 29 Stycznia 2020

Emeryci będą musieli zapłacić 100 tysięcy bezpodstawnego podatku. Dali się złapać na "pułapkę na podatników"

Emeryci z Mazur zostali zmuszeni do zapłacenia 100 tys. złotych podatku, ponieważ nie wiedzieli, że w przysługującej im uldze meldunkowej przy dokonywaniu zamiany mieszkania muszą o fakcie zameldowania poinformować naczelnika urzędu skarbowego — informuje "Gazeta Wyborcza". Takiego zapisu nie ma w ustawie, a jest w przepisach intertemporalnych.

Emeryci i ulga meldunkowa

Sprawa jest tym bardziej dziwna, że emeryci w związku z zamianą mieszkania nie uzyskali przychodu. Osoby, które sprzedają mieszkanie, w okresie krótszym niż 5 lat, a jest ono nabyte w latach 2007-08 i były w nim zameldowane co najmniej 12 miesięcy są zwolnione z zapłaty podatku.

Jest jednak jeszcze drugi warunek, który okazał się pułapką dla innych 18 tys. obywateli. Dotyczył on tego, że o fakcie zameldowania należało poinformować naczelnika urzędu skarbowego. – Pułapka polegała na tym, że tego drugiego warunku nie było w ustawie. Trzeba go było szukać w przepisach intertemporalnych, których żaden normalny podatnik nie czyta i nawet nie wie o ich istnieniu. A ponadto MF „zapomniał” przygotować wzór druku takiego oświadczenia, które zupełnie niczemu nie służyło – mówi Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika, która włączyła się w systemową pomoc ofiarom ulgi meldunkowej.

Szykują się duże zmiany dla pracowników 50 plus. Dłuższy urlop to nie jedyny przywilejSzykują się duże zmiany dla pracowników 50 plus. Dłuższy urlop to nie jedyny przywilejCzytaj dalej

Emeryci mają do zapłaty 100 tys. złotych

"Małżeństwo ma do zapłaty 100 tys. zł wraz z wyhodowanymi przez fiskusa przez lata odsetkami, bo postępowanie wszczęto krótko przed przedawnieniem zobowiązania" - informuje gazeta.

Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę emerytów, pomimo że w podobnej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny wydał decyzję również w wyniku odwołania się od orzeczenia sądu w Olsztynie, że podatek był naliczony w sposób niesprawiedliwy. NSA nakazało zwrot podatku. Do tego sąd stwierdził, że wystarczającym warunkiem do skorzystania z ulgi jest sam fakt zameldowania w sprzedawanej nieruchomości, nie ma konieczności potwierdzania tego faktu oświadczeniem.

- Wynika z tego, że nie tylko sędziowie WSA nie zapoznali się z pismami procesowymi w tej sprawie, nie śledzą linii orzeczniczej NSA, a co najgorsze - nie zapoznają się z wyrokami NSA, które uchyliły ich wcześniejsze wyroki - mówi prezes Fundacji Praw Podatnika.

Za spacer po lesie możesz zostać ukarany karą pozbawienia wolności. Specustawa podpisana przez prezydentaZa spacer po lesie możesz zostać ukarany karą pozbawienia wolności. Specustawa podpisana przez prezydentaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Albert Wójcik - przedsiębiorca i twórca inicjatywy STOP Sadystom
  2. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  3. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  4. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  6. Antyfake - fact-checking doceniony przez użytkowników
Drożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenDrożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News