PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 4 Grudnia 2020

Wspaniałe wieści dla emerytów i rencistów. Mogą liczyć na dużo więcej pieniędzy

Emeryci mogą pracować i jednocześnie pobierać świadczenie, jednakże istnieją pewne warunki, które muszą spełnić. Od 1 grudnia br. wzrosły limity dorabiania do emerytury, a to oznacza wspaniałe wieści dla pracujących seniorów.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie jest przeciętne średnie wynagrodzenie w Polsce
 • Co jaki czas zmieniają się progi kwotowe
 • Ile będą wynosiły progi kwotowe od grudnia 2020 r.

Emeryci z wyższymi limitami

Emeryci i renciści od przyszłego roku mogą liczyć na wzrost świadczeń emerytalnych ze względu na waloryzację na poziomie 103,84 proc. Oznacza to, że świadczenia emerytalne i rentalne wzrosną o ok. 50 zł brutto.

Jednocześnie należy pamiętać także o tym, że w Polsce mamy mnóstwo pracujących emerytów i rencistów. Aby mogli oni nadal realizować się zawodowo, muszą spełnić szereg warunków, bowiem ZUS może zająć lub obciąć przyznawane świadczenie.

Zobacz także: Zacznie się 7 grudnia, stało się. Kwarantanna dla części Polaków

Limity dorabiania do emerytury przede wszystkim związane są ze średnim wynagrodzeniem, które w II kwartale 2020 r. wyniosło 5294,35 zł, a to oznacza 600 zł więcej niż przed rokiem - podaje Businnes Insider. Wraz z wynagrodzeniem w górę szybują limity.

Zmniejszenie lub zawieszenie prawa do emerytury może odbyć się na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 1998 r. Odbywa się po przekroczeniu pewnego progu kwotowego, a ten zmienił się wraz z 1 grudnia br.

Nadszedł koniec. Stocznia będzie zlikwidowana, wielka porażka rząduNadszedł koniec. Stocznia będzie zlikwidowana, wielka porażka rząduCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Do TVP powraca uwielbiany przez widzów program. Jest data premiery
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Emeryci więcej zarobią

Progi kwotowe obowiązują tylko tych emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. Z limitów zwolnieni są emeryci po 65. roku życia w przypadku mężczyzn oraz po 60. roku życia w przypadku kobiet oraz renciści i inwalidzi wojenni. Progi omijają uprawniony do pobierania renty rodzinnej.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń - zauważa BI.

Świadczenie emerytalne ulega zawieszeniu wtedy, gdy wynagrodzenie przekracza 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Przychody od kwoty od 6 719,7 zł spowodują jego zawieszenie.

W przypadku pomniejszenia emerytury należy liczyć się z osiąganiem przychodu w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od grudnia do lutego jest to kwota od 3 618,31 od 6 719,69 zł. Kwota świadczenia zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia.

Urlop w 2021. Radzimy, kiedy najbardziej opłaca się wziąć wolneUrlop w 2021. Radzimy, kiedy najbardziej opłaca się wziąć wolneCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Zabili bezbronnego seniora. Teraz czeka ich surowa kara
 2. Zauważono nowe, niepokojące powikłania po koronawirusie
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Właśnie podano druzgocące informacje. Zmarł młody sportowiec

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News