Elektrownia atomowa na Księżycu
NASA
Autor Konrad Karpiuk - 22 Listopada 2020

Elektrownia atomowa na Księżycu. Pierwszy reaktor ma zacząć działać za 6 lat

Pierwsza elektrownia atomowa na Księżycu ma powstać z inicjatywy NASA. Pierwszy reaktor zostałby włączony w ciągu sześciu lat. W przyszłym roku rozstrzygnięty zostanie przetarg.

Elektrownia atomowa na Księżycu. Śmiały plan NASA

Program, w ramach którego ma powstać elektrownia atomowa na Księżycu, związany jest z projektem Artemis, dotyczącym wysłania pierwszej kobiety na Srebrny Glob. Nazwa projektu pochodzi od imienia mitologicznej bogini Artemidy, którą starożytni Grecy uważali za boginię księżyca.

Kaufland podjął kluczową decyzję przed świętami. Tysiące osób czeka fantastyczna niespodziankaKaufland podjął kluczową decyzję przed świętami. Tysiące osób czeka fantastyczna niespodziankaCzytaj dalej

NASA pracuje nad programem Artemis już od kilku lat i jeśli uda się utrzymać harmonogram prac, pierwsza kobieta wyląduje na księżycu w 2024 roku. Z tym, że amerykańska agencja kosmiczna chciałaby postawić na stałe utrzymanie ludzi na księżycu, a w tym celu potrzebuje wydajnego źródła zasilania.

Budowa bazy (lub kilku baz) księżycowej to jeden z priorytetów NASA. Z racji na specyficzne warunki na Księżycu i potrzeby astronautów, agencja za najlepsze rozwiązanie uważa budowę elektrowni atomowej. Za cel postawiono uruchomienie pierwszego reaktora w 2026 roku.

CNBC donosi, że NASA chce wykonać budowę i pierwsze testy bezpieczeństwa reaktora jeszcze na Ziemi. Ma to nie tylko ułatwić realizacje planu, ale go przyśpieszyć. Zbudowany w ziemskich warunkach reaktor, miałby zostać wysłany w całości na orbitę Księżyca.

Santander wydał bardzo przykry komunikat. Po decyzji banku nawet 2 tysiące osób będzie załamanychSantander wydał bardzo przykry komunikat. Po decyzji banku nawet 2 tysiące osób będzie załamanychCzytaj dalej

Pierwszy reaktor księżycowej elektrowni atomowej miałby zostać uruchomiony chwilę po zakończeniu transportu. Jak podaje gazeta.pl, moc jednej instalacji przewidziano na 10 kW. Wystarczyłoby to do zasilenia trzech-czterech ziemskich domów jednorodzinnych.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

To dopiero początek ambitnego eksperymentu NASA

Pierwszy rok elektrowni atomowej na Księżycu ma być jedynie fazą eksperymentalną. Jeśli projekt się powiedzie, na księżyc zostaną wysłane kolejne reaktory, których moc ma być wystarczająca do zasilenia pierwszej księżycowej bazy NASA.

Funkcjonalność każdego z reaktorów przewidziana jest na przynajmniej 10 lat. Amerykańska agencja kosmiczna intensywnie pracuje nad projektem, przygotowany jest już plan przedsięwzięcia, oraz ogłoszono przetarg na realizacje inwestycji. Zgłosiły się 22 prywatne przedsiębiorstwa.

Niebieskie ptaki PRL. Kto jeszcze pamięta migających się od pracy chłopców do biciaNiebieskie ptaki PRL. Kto jeszcze pamięta migających się od pracy chłopców do biciaCzytaj dalej

Jak informuje gazeta.pl, NASA planuje przydzielić prywatne firmy do konkretnych etapów pracy nad księżycową elektrownią atomową. Powodem podziału pracy, jest skomplikowanie całej operacji. Pierwszy etap związany z budową pierwszego reaktora ma rozpocząć się już w 2021 roku.

- Firmy specjalizujące się w rozwoju technologii nuklearnej, nie mają wiedzy i doświadczenia w tworzeniu sprzętu przeznaczonego do lotów kosmicznych. Ponadto mogą być potrzebne wyspecjalizowane systemy komunikacji, sensory [...], które mogą działać efektywniej dzięki współpracy - mówił Anthony Calomino, ekspert NASA.

Amerykańska agencja kosmiczna twierdzi, że elektrownia atomowa to najczystsze i najlepsze rozwiązanie w wypadku baz w kosmosie. Śmiały plan agencji to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Przy założeniu, że projekt zasilania baz energią atomową się uda, amerykanie podejmą podobne przedsięwzięcie również na Marsie.

Kaufland podjął kluczową decyzję przed świętami. Tysiące osób czeka fantastyczna niespodziankaKaufland podjął kluczową decyzję przed świętami. Tysiące osób czeka fantastyczna niespodziankaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News