Macierewicz wskazał miejsce budowy elektrowni jądrowej
wikimedia/EU2017EE Estonian Presidency
Autor Radosław Święcki - 21 Lutego 2021

Macierewicz zdradził lokalizację elektrowni atomowej w Polsce. Rząd jednak nie potwierdził

Dawno niewidziany Antoni Macierewicz powraca i zabiera głos w sprawie...tym razem nie katastrofy smoleńskiej, czy agentów, a... polskiej elektrowni atomowej, zdradzając, gdzie może ona zostać umieszczona. Rząd nie potwierdza tych zapowiedzi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Antoni Macierewicz zdradza gdzie może być umieszczona polska elektrownia atomowa
  • Jakie inne opcje bierze pod uwagę rząd
  • Ilu Polaków opowiada się za obecnością elektrowni atomowej w naszym kraju

Elektrownia atomowa w Polsce. Antoni Macierewicz zdradza gdzie powstanie

Po tym jak trzy lata temu Antoni Macierewicz został zdymisjonowany ze stanowiska ministra obrony narodowej, niemal zniknął z przestrzeni publicznej. Teraz jednak kontrowersyjny polityk powraca, ale zabiera głos nie w temacie wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, czy lustracji, czyli tematów z którymi poseł Prawa i Sprawiedliwości jest najbardziej kojarzony, a...elektrowni atomowej w Polsce.

- Bardzo ważne jest, że zostanie utrzymane centrum polskiej energetyki - Bełchatów - także tam będzie umieszczona elektrownia atomowa - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 Macierewicz, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Wiceprezes PiS podkreślił, że jeszcze przez 30 lat głównym punktem odniesienia dla polskiej energetyki będzie węgiel.

Wypowiedź Macierewicza skomentował krótko na Twitterze eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej Radosław Sikorski, w przeszłości szef Macierewicza w resorcie obrony narodowej (z powodu konfliktu z ówczesnym wiceszefem MON Sikorski przestał kierować resortem). Sikorski nawiązał swoim wpisem do teorii Macierewicz odnośnie przyczyn katastrofy smoleńskiej.

t

Wracając do elektrowni atomowej, a ściślej rzekomych planów zlokalizowania jej w Bełchatowie, to jak przypomina „Rzeczpospolita”, Macierewicz wskazywał właśnie na tę lokalizację już na początku grudnia ubiegłego roku.

- Dzięki naszym staraniom rząd podjął uchwałę, że do 2043 powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa, która zapewni stabilność w regionie i zatrudnienie! Słowa uznania dla ministra Piotra Naimskiego za jego rolę w tym projekcie – pisał wówczas na Twitterze Macierewicz.

t

Rząd nie potwierdza

Ministerstwo Klimatu i Środowiska jak przypomina gazeta zaprzeczyło jednak, by zapadły decyzje w tej sprawie. Rząd zgodnie z dokumentem „Polityka Energetyczna Polski 2040” zakłada natomiast, że do 2043 roku powstanie sześć bloków polskiej elektrowni jądrowej, a Bełchatów jest tylko jedną z czterech opcji branych pod uwagę.

Pozostałe trzy opcje brane pod uwagę przez rządzących to Żarnowiec, Lubiatowa-Kopalina, a także Pątnów niedaleko Konina.

Tymczasem jak pokazuje przeprowadzony pod koniec 2020 roku na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska sondaż, 62,5 proc. Polaków popiera budowę w Polsce elektrowni jądrowej, podczas gdy blisko co trzeci ankietowany jest temu przeciwny. Nieco inaczej wyglądają jednak wyniki badania przy pytaniu o to, czy Polacy nie mieliby nic przeciwko gdyby elektrownia jądrowa powstała obok ich miejsca zamieszkania. W tym wypadku nieco ponad połowa respondentów wyraża sprzeciw (51 proc.), zaś 46 proc. twierdzi, że nie widzi ku temu przeciwwskazań.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News