Elektorzy będą głosować inaczej
biznesinfo
Autor Maria Glinka - 4 Listopada 2020

Wyjątkowa sytuacja w dwóch stanach USA. Elektorzy się wyłamią i mogą zmienić los wyborów

To elektorzy decydują w USA o ostatecznym wyborze prezydenta. W tym wyjątkowo wyrównanym wyścigu o najwyższy państwowy urząd decydujący głos mogą mieć elektorzy z dwóch stanów, w których głosy rozkładają się na innych zasadach. Wiele wskazuje na to, że oczy całego świata będą zwrócone na Maine i Nebraskę.

Wybory pośrednie w USA. Elektorzy decydują o zwycięstwie

Elektorzy, a dokładnie Kolegium Elektorskie Stanów Zjednoczonych, to organ państwowy, który z mocy konstytucji został uprawniony do wybierania prezydenta i wiceprezydenta USA co cztery lata. Łącznie elektorów jest 538. Każdy stan posiada dokładnie tylu przedstawicieli w kolegium, ilu kongresmenów. Stołeczny Dystrykt Kolumbii, niebędący stanem i nieposiadający swojej reprezentacji w kongresie USA, w trakcie wyborów może liczyć na wsparcie 3 elektorów.

Liczba elektorów w poszczególnych stanach prezentuje się następująco: Alabama – 9, Alaska – 3, Arizona – 11, Arkansas – 6, Connecticut – 7, Dakota Południowa – 3, Dakota Północna – 3, Delaware – 3, Dystrykt Kolumbii – 3, Floryda - 29, Georgia – 16, Hawaje – 4, Idaho – 4, Illinois – 20, Indiana – 11, Iowa – 6, Kalifornia – 55, Kansas – 6, Karolina Południowa – 9, Karolina Północna – 15, Kentucky – 8, Kolorado – 9, Luizjana – 8, Maine – 4, Maryland – 10, Massachusetts – 11, Michigan – 16, Minnesota – 10, Missisipi – 6, Missouri – 10, Montana – 3, Nebraska – 5, Nevada - 6, New Hampshire – 4, New Jersey – 14, Nowy Jork – 29, Nowy Meksyk – 5, Ohio – 18, Oklahoma – 7, Oregon - 7, Pensylwania – 20, Rhode Island – 4, Teksas – 38, Tennessee – 11, Utah – 6, Vermont – 3, Waszyngton – 12, Wirginia – 13, Wirginia Zachodnia – 5, Wisconsin – 10, Wyoming – 3.

Dlaczego elektorzy odgrywają tak kluczową rolę w wyborach prezydenckich w USA? Ponieważ ten kandydat, który zdobędzie większość w danym stanie zgarnia całą pulę głosów elektorskich. Dla przykładu – Donald Trump wygrywa na Florydzie, co oznacza, że 29 elektorów powinno oddać na niego głos. Aby zwyciężyć w wyborach prezydenckich trzeba uzyskać co najmniej 270 głosów elektorskich.

Kontrolerzy mogą zapukać w każdej chwili. Nawet jeśli nie masz telewizoraKontrolerzy mogą zapukać w każdej chwili. Nawet jeśli nie masz telewizoraCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Widzowie TVP Info przecierali oczy ze zdumienia. "Żarty" prowadzących "W tyle wizji" w ogniu krytyki
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Elektorzy szczególnie cenni

Jednak od zasady „zwycięzca bierze wszystkie głosy” przewidziano dwa wyjątki. Inną procedurę stosuje Maine i Nebraska - ze względu na ich wielkość głosy przydzielane są proporcjonalnie. Obywatele tych dwóch stanów w USA wybierają swoich elektorów w obrębie tzw. okręgów kongresowych.

Nie odebrałeś telefonu od sanepidu? Możesz stracić 30 tys. złotych. Ważny numer do zapamiętaniaNie odebrałeś telefonu od sanepidu? Możesz stracić 30 tys. złotych. Ważny numer do zapamiętaniaCzytaj dalej

CBSNews tłumaczy, że Nebraska przyznaje dwa głosy zwycięzcy ogólnokrajowemu (Maine – dwa), a trzy zwycięzcy z danego okręgu kongresowego (Maine – dwa). Zatem jeśli Donald Trump wygra w Nebrasce (2 głosy) to Joe Biden nadal może zdobyć poparcie elektorów z konkretnego okręgu (3 głosy). I na odwrót.

Łączna liczba głosów do zdobycia w Maine i Nebrasce wynosi zaledwie 9. Jak dotąd ostateczny rozkład głosowania w tych stanach nie miał większego wpływu na końcowy wynik wyborów. Jednak w tym roku może okazać się nieoceniony.

Zakładając, że Joe Biden przegra w jednym z kluczowych stanów wahających się (tzw. swing states) np. w swojej rodzinnej Pensylwanii, to dwa głosy z okręgów kongresowych z Maine mogą przesądzić o jego zwycięstwie w całych wyborach prezydenckich.

Jednak jak na razie trudno przewidzieć ostateczny rezultat tegorocznej elekcji, ponieważ w dalszym ciągu trwa zliczanie głosów. Z uwagi na pandemię ok. 100 mln obywateli oddało głos w formie korespondencyjnej, co wydłuża procedurę liczenia głosów.

Według wyliczeń przekazanych przez CNN w środowe popołudnie na razie prowadzi Joe Biden w stosunku 224 głosów elektorskich do 213. Elektorzy w USA spotykają się w grudniu, aby ostatecznie oddać głos na kandydata, którego wskazali mieszkańcy danego stanu. Ceremonia zaprzysiężenia prezydenta ma miejsce w styczniu kolejnego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Do sieci wyciekła rozmowa z karetki. Ratownicy potrzebowali pomocy, końcówka rozmowy ubawi was do łez
  2. Ważne informacje dla rodziców, w życie wchodzą nowe obostrzenia. Czy przedszkola zostaną zamknięte?
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Na jaw wyszło, gdzie mieszka Robert Kubica. Wielkie bogactwa za miliony, można się zgubić (FOTO)
  7. Na początku gotowania wrzucasz suche, połamane liście laurowe? Tracisz nie tylko ich niesamowite właściwości, ale i psujesz smak potraw
Słoń i osioł w logach amerykańskich partii, dlaczego? Można się nieźle zdziwićSłoń i osioł w logach amerykańskich partii, dlaczego? Można się nieźle zdziwićCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News