Ekwiwalent za urlop
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 16 Listopada 2019

Ekwiwalent za urlop w 2020. Dostaniesz więcej pieniędzy od pracodawcy

Jeśli postanowisz zmienić pracę, a w dotychczasowej firmie nie wykorzystałeś pełni swojego urlopu, to należy Ci się za niego ekwiwalent pieniężny. Przy wyliczaniu ekwiwalentu bierze się pod uwagę m. in. zarówno stałe jak i zmienne czynniki wynagrodzenia. Dzięki prostej metodzie możesz sam wyliczyć swój ekwiwalent, aby mieć pewność że dostaniesz odpowiednią ilość pieniędzy.

Jak zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna", przepisy dotyczące prawa do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop znajdują się w kodeksie pracy, dokładnie w art. 171 § 1. Dzięki tymże przepisom każdy pracownik jest w stanie sam wyliczyć swój ekwiwalent.

Ekwiwalent za urlop - jakie zmienne są ważne przy wyliczeniu

Przy wyliczaniu ekwiwalnetu za urlop bierze się pod uwagę zarówno stałe jak i zmienne elementy wynagrodzenia pracowniczego. Pod uwagę bierze się poziom wynagrodzenia w momencie, w którym dany pracownik uzyskał prawo do ekwiwalentu. Takim miesiącem staje się miesiąc, w którym pracownik decyduje się rozwiązać umowę z pracodawcą lub gdy ulegnie ona samoistnemu rozwiązaniu. Tak więc mówiąc jeszcze prościej, ekwiwalent będziemy liczyć od osatniego wynagrodzenia i jego elementów.

W skład ekwiwalentu wejdzie w tym przypadku wynagrodzenie stałe, a także zmienne w postaci premii, nadgodzin czy dodatków za nocną pracę. Wszystkie te wymienione zmienne podwyższą nasz ekwiwalent. Niestety, w skład zmiennych wchodzą także potrącenia z pensji jak np. kary porządkowe, które może nałożyć pracodawca z powodu naruszenia przez nas porządku pracy. Tego rodzaju potrącenia wylicza się w sposób taki sam jak ekwiwalent. Jedna kara porządkowa nie może więc wynosić więcej niż jednodniowa wypłata pracownika.

Kolejna polska sieć sklepów upada. Ostatnia chwila na zakup tradycyjnych wyrobówKolejna polska sieć sklepów upada. Ostatnia chwila na zakup tradycyjnych wyrobówCzytaj dalej

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop

"DGP" podaje dwa przykłady wyleczenia ekwiwalentu. Załóżmy więc, że stała pensja wynosi 3500 zł brutto. Owe 3500 musimy więc podzielić przez współczynnik urlopowy (21,08). W zaokrągleniu daje nam to 166,03 zł. Pierwszy krok mamy już za sobą, możemy zatem przejść do następnego. 166,03 zł musimy teraz podzielić przez 8, a to dlatego, że jest to dobowa norma czasu pracy. Wynik jaki otrzymujemy, to 20,75 zł i to jest nasza wartość godziny ekwiwalentowej. W ostatnim kroku przy wyliczaniu ekwiwalentu musimy wpisać liczę dni urlopowych, których nie zdążyliśmy wykorzystać podczas pracy. Dla przykładu załóżmy, że przysługiwało nam jeszcze 5 dni urlopu. W takim przypadku (przy założeniu pracy na pełen etat) otrzymane 20,75 zł mnożymy przez 40 (8 godzin x 5 dni). Do ostatniej pensji powinniśmy więc otrzymać dodatkowe 830,15‬ zł.

W powyższym przykładnie nie założylismy premii lub kar otrzymywanych przez pracownika. W przypadku jednak, gdyby w ciągu ostatnich 6 miesięcy pracownik otrzymywał zmienne premie, to należy zsumować wysokość premii, po czym podzielić otrzymany wynik przez 6, czyli ilość "premiowanych" miesięcy. Wyciągniętą średnią dzielimy również przez współczynnik urlopowy (21,08), następnie postępujemy tak samo jak z wyliczaniem ekwiwalentu za stalą pensję, na końcu dodając otrzymane kwoty do wyliczeń ze stałej pensji.

Kiedy pracownik nie otrzyma ekwiwalentu

Jeżeli umowa pracownika, którą miał podpisaną na czas określony ulegnie wygaszeniu, a pracownik postanowi podpisać nową umowę z pracodawcą, to przy ustaleniu z nim, że zaległy urlop przejdzie w nowy stosunek pracy, to pracodawca nie jest musi wypłacać ekwiwalentu. Znaczy to tyle, że mimo podpisania nowej umowy nadal dysponujemy dniami urlopowymi, których niewykorzystaliśmy podczas trwania poprzedniej.

Ogromne zmiany w dziedziczeniu. Spadek w obecnych czasach może być kłopotliwyOgromne zmiany w dziedziczeniu. Spadek w obecnych czasach może być kłopotliwyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nastolatka usłyszała od lekarzy, że jest „zbyt młoda na depresję”. Teraz walczy o życie, jej rodzina jest zdruzgotana
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwot
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News