Nowe produkty poprawią fatalne wyniki eksportu z Chinami
wikipedia/Marcin Konsek
Autor Radosław Święcki - 6 Lutego 2021

Chińczycy będą masowo kupować dwa polskie produkty rolne. Olbrzymie szanse dla producentów

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w piątek o podpisaniu umowy z Chinami, określającymi warunki eksportu do Kraju Środka mąki oraz produktów mlecznych na pasze. To ogromna szansa dla producentów, a zarazem szansa na poprawę wyników eksportu, które obecnie pozostawiają wiele do życzenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie produkty mogą wkrótce trafić na rynek chiński
  • Jakie jest saldo wymiany handlowej Polski z Chinami
  • Co najczęściej sprowadzaliśmy w zeszłym roku z Chin

Eksport z Chinami. Wyniki nie zachwycają

- Dziś zakończył się ważny etap w pracach nad dostępem polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego – chwali się w piątkowym komunikacie prasowym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szef resortu Grzegorz Puda informuje o podpisaniu dwóch dokumentów bilateralnych z Generalną Administracją Celną Chin. Te określają warunki eksportu do Kraju Środka „kolejnych grup polskich produktów”. Chodzi o mąkę oraz produkty mleczne z przeznaczeniem na pasze.

Resort podkreśla w komunikacie, że choć podpisanie dokumentów kończy ważny etap procedury zatwierdzającej wspomniane produkty do eksportu na rynek chiński, to nie oznacza jeszcze otwarcia rynku chińskiego dla tych produktów.

To, co się stało, ma jednak, jak zaznacza ministerstwo, ogromne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy są zainteresowani eksportem żywności na rynek chiński. Pozostał już bowiem tylko krok do uzyskania dostępu do rynku chińskiego na wspomniane produkty.

Minister Puda zwraca uwagę, że podjęte działania były odpowiedzią na ogromne zainteresowanie przedstawicieli branży mleczarskiej i zbożowej rozpoczęciem sprzedaży na rynku chińskim. Zarówno zaś pasze pochodzenia mlecznego, jak i mąka są produktami o dużym potencjale eksportowym.

- Chiny są ważnym rynkiem dla polskiego eksportu rolno-spożywczego. Nasze produkty mleczne już teraz cieszą się tam dużą popularnością i są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie do Chin. Wiele z nich, tak jak np. pasze pochodzenia mlecznego, wymaga przejścia długotrwałej procedury dopuszczającej – czytamy w komunikacie resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Produkty mleczne to za mało

Ministerstwo wskazuje na popularność naszych produktów mlecznych w Chinach. Problem w tym, że należą one do nielicznych artykułów, jakie eksportujemy do Kraju Środka. Wartość eksportu krajowych produktów w pierwszych 11 miesiącach zeszłego roku, to jak zauważa Money.pl 188,5 mln euro, o 2 mln euro mniej niż w pierwszych 11 miesiącach 2019 roku.

W tym samym okresie Polska sprowadziła z Chin produkty o wartości 382 mln euro (były to np. produkty do karmienia zwierząt, herbata, soki, czy suszone warzywa). Tym samym saldo wymiany handlowej jest ujemne na poziomie nieco ponad 190 mln euro. Dla porównania wymiana handlowa między Polską a Niemcami to ok. 120 mld euro.

Ministerstwo Rolnictwa podkreśla w komunikacie, że liczy na szybkie zakończenie procedury zatwierdzającej pasze pochodzenia mlecznego oraz mąkę do eksportu do Chin, dzięki czemu polscy producenci zyskają dodatkową możliwość rozwoju współpracy handlowej z chińskimi kontrahentami. Być może pojawienie się tych produktów poprawi również – jak widzimy niezbyt dobre – wyniki eksportu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News