eksmisja
pixabay, FrankMagdelyns1
Autor Komunikaty prasowe - 4 Listopada 2019

Wyrzucisz lokatorów z mieszkania, pójdziesz pod sąd. Od listopada zaostrzone przepisy

Eksmisja w Polsce mimo tego, że przeprowadzana może być legalnie, nie zawsze jest łatwa. Muszą być w tym celu spełnione pewne warunki. W teorii eksmisja na bruk jest nielegalna od kilku lat, jednak wciąż się zdarza.

Eksmisja w Polsce

Eksmisja “na dziko” miała miejsce w poniedziałek w Poznaniu. Mężczyzna nabył w ramach licytacji komorniczej mieszkanie i nie kwapiło mu się czekać na przeprowadzenie eksmisji przez komornika według procedur. Wziął sprawy we własne ręce, skrzyknął znajomych i wraz z nimi wyrzucił mieszkającą w nim lokatorkę oraz jej dzieci, a sam zabarykadował się w lokum.

Co na to prawo?

Prawo w kwestii eksmisji jest jednoznaczne i mówi jasno: nie ma zgody na usunięcie siłą lokatora z własnego mieszkania. “I to nieważne, czy jest to lokal kupiony na licytacji komorniczej, gdy kupujący od początku wiedział, że nabywa mieszkanie z lokatorami (wobec czego cena jest zdecydowanie niższa; tak było właśnie w Poznaniu), czy też miał pecha wynająć mieszkanie komuś nieuczciwemu, kto nie płaci czynszu” - informuje portal Money.pl. Jedynie sąd ma prawo zadecydować, czy w ogóle dojdzie do eksmisji oraz czy osoba eksmitowana ma prawo do lokalu zastępczego. Tylko mając w ręku wyrok eksmisyjny można skorzystać z usług komornika.

Nie tylko prąd zdrożeje. W 2020 roku czeka nas bardzo przykra niespodziankaNie tylko prąd zdrożeje. W 2020 roku czeka nas bardzo przykra niespodziankaCzytaj dalej

Okres ochronny

Gdy sąd wydaje wyrok eksmisyjny ma obowiązek wskazać, czy danej osobie należy się prawo do lokalu socjalnego. Niektórym osobom prawo do lokalu zastępczego przysługuje z automatu, a są nimi na przykład osoby niepełnosprawne czy kobiety w ciąży. Ci, którzy nie zaliczają się do grup chronionych mogą być eksmitowani nawet w przypadku, gdy nie mają się gdzie wynieść. Nie oznacza to jednak, że nie przysługuje im żadna ochrona. Dłużników nie wolno wyrzucać w środku zimy, a dokładniej od 1 listopada do 31 marca. Niestety, jak się okazuje, prawo w tej kwestii nie zawsze jest przestrzegane, jak powiedziała o tym mecenas Beata Siemieniako w rozmowie z Money.pl: “Wyjaśnijmy tylko na wstępie, co rozumiemy przez dzikie eksmisje. Czy chodzi o sytuację, w której właściciel mieszkania wchodzi siłą do mieszkania i wyrzuca lokatorów, czy o eksmisje przeprowadzane przez komorników, ale z naruszeniem zasad. Bo i jedne, i drugie się zdarzają. I to zdecydowanie za często”.

Według pani mecenas można zaobserwować wzrost liczby eksmisji, które komornicy przeprowadzają tuż przed okresem ochronnym. Nie podziela ona zdania rzecznika prasowego, że postępowania nie da się przyspieszyć, gdyż jego tempo jest regulowane przez przepisy. Wyjaśnia ona: “Jeśli wierzyciel naciska, a komornik chce zamknąć sprawę, to może przecież szybciej wysyłać korespondencję albo bardziej intensywnie nadzorować postępowanie”.

Czekają nas duże zmiany w emeryturach. Trwają już prace nad reformą systemuCzekają nas duże zmiany w emeryturach. Trwają już prace nad reformą systemuCzytaj dalej

“Dzikie eksmisje”

W przypadku tak zwanych “dzikich eksmisji”, czyli samozwańczych działań właścicieli nieruchomości, którzy mają w nosie prawo, to są one przeprowadzane przez cały rok. Mecenas Simieniako dodaje, że wbrew wyobrażeniom eksmisje nie dotyczą jedynie ludzi ubogich: “Stereotypowo myślimy, że eksmisje dotyczą ludzi biednych, nieporadnych życiowo. Ale dotykają też osób dobrze zarabiających, których sytuacja – z powodu choroby, jakiegoś wypadku – gwałtownie się zmienia. Naprawdę łatwo jest stracić wszystko”. Według niej, gdyby do “dzikich eksmisji” nie dochodziło tak często jak dochodzi, to nie byłoby zapotrzebowania na ruchy lokatorskie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News