nastolatkowie
unsplash, Sammie Vasquez
Autor Komunikaty prasowe - 21 Stycznia 2020

Nowa moda zbiera pierwsze ofiary. Twoje dziecko też jest zagrożone

E-papierosy są szczególnie szkodliwe i za granicą jest o tym głośno. W naszym kraju są pierwsze ofiary z uszkodzonymi płucami, sprawa dotyczy dwóch nastolatek. Został wprowadzony obowiązkowy monitoring powikłań po ich używaniu przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Komisja Europejska również jest za takim rozwiązaniem.

E-papierosy uszkadzają płuca

E-papierosy są bardzo szkodliwe, jak donoszą badania z zagranicy. Z początkiem tego roku zaczął obowiązywać w Polsce przepis, że szpitale są zobowiązane zgłaszać do powiatowych stacji sanitarnych każdą hospitalizację, która może być związana z używaniem papierosów elektronicznych. Główny Inspektor Sanitarny co tydzień otrzymuje raport ze zbiorczymi danymi, które pochodzą ze wszystkich placówek w danym województwie.

- Są już dwa przypadki nastolatek, które zgłosiły się do szpitala z problemami oddechowymi. Obie regularnie używały e-papierosów. Istnieje podejrzenie, że mogło to mieć wpływ na ich stan zdrowia - podaje portal Biznes Interia.

Ponad 20 tys. zł mandatu za brak jednej zmiany w samochodzie. Kierowcy muszą się pilnowaćPonad 20 tys. zł mandatu za brak jednej zmiany w samochodzie. Kierowcy muszą się pilnowaćCzytaj dalej

Możliwe przypadki śmiertelne

Doniesienia o wcześniejszych możliwych przypadkach śmiertelnych w Polsce, które miały związek z e-papierosami, miały wpływ na decyzję GIS o wprowadzeniu monitoringu. Jednak jest też inny powód, którym jest coraz częstsze używanie papierosów elektronicznych przez osoby w wieku nastoletnim. Z danych GIS wynika, że liczba nastolatków, którzy próbowali e-papierosów, wzrosła sześciokrotnie od 2011 roku. E-papierosy są modne wśród młodych, którzy sięgają po nie najczęściej.

Nastolatka trafiła do szpitala przez używanie e-papierosów

Końcem grudnia w wejherowskim szpitalu znalazła się nastolatka, która miała silne duszności. Jak wyszło na jaw, od kilku miesięcy korzystała regularnie z e-papierosów, co mogło spowodować uszkodzenie tkanki płucnej. Był to jeden z pierwszych przypadków, o którym poinformowano Głównego Inspektora Sanitarnego. Obowiązkowy monitoring został wprowadzony od stycznia przez GIS.

Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

Będą prowadzone badania liquidów do e-papierosów

Nie są to jedyne działania, których podjęła się inspekcja. Niebawem w łódzkim laboratorium zaczną być prowadzone badania liquidów do e-papierosów, które są dostępne na polskim rynku. Będą finansowane przez GIS.

“Chcemy przekonać się, co znajduje się w ich składzie. Próbki będą pozyskiwane z rynku. Musimy być mądrzy przed szkodą, stąd wprowadzenie obowiązku statystyki oraz badań składu produktów” - powiedział Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, cytowany przez "Biznes Interia".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 13-latek zmarł po lekcji WF-u. Nauczyciel kazał uczniom wykonywać niebezpieczne ćwiczenie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News