Uwaga na wiadomości e-mail od oszustów
stocksnap/Émile Perron
Autor Wiktoria Pękalak - 17 Grudnia 2020

Dostaniesz wiadomość, jak zwykle. Ale jeden ruch i święta przestaną być przyjemne

Uwaga na fałszywe e-maile. Abnormal Security ostrzega przed spreparowanymi mailami, które mogą znaleźć się także w twojej skrzynce. Jeśli w nie wejdziesz mogą wyciec twoje poufne dokumenty, zdjęcia i wiele innych plików.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób działają oszuści,
  • Jak wyglądają podejrzane e-maile,
  • Jak oszuści podszywają się pod sklep IKEA.

E-mail od oszustów może być niezwykle niebezpieczny

Osoby pracujące w firmach powinny zachować szczególną ostrożność. Ostatnio często słyszy się o podejrzanych e-mailach, które informują o rzekomo oczekującym na odebranie elektronicznym faksie, ostrzega Abnormal Security.

Eksperci z firmy odkryli w ubiegłym tygodniu skoordynowaną kampanię phishingową, która kierowana jest do korporacji. Hakerzy przejęli setki legalnych kont, z których masowo wysyłają wiadomości e-mail do firm. Wiadomości są rozsyłane z autentycznych adresów eFax. Znajduje się w nich załącznik URL. Jeśli w niego klikniemy zostaniemy przeniesieni do nigdy wcześniej niewidzianych stron phishingowych Microsoft O365 hostowanych w witrynach do publikacji cyfrowych, takich jak Joom, Weebly i Quip, podaje Abnormal Security.

Po otworzeniu wiadomości e-mail jesteśmy przekierowywani na fałszywą stronę logowania. Jeśli zalogujemy się na taką stronę, oszuści będą w stanie przechwycić nasze dane logowania - login i hasło do usługi Microsoft 365.

Portal dobreprogramy.pl przypomina, że pakiet biurowy Microsoft jest wykorzystywany w wielu firmach i stanowi często główne narzędzie pracy, dostęp do danych logowania umożliwi oszustom dostęp do dokumentów z Worda czy Excela, wiadomości e-mail, a także plików zapisanych w chmurze.

Na klientów wielkiego polskiego banku czekają duże zmiany. Właśnie je potwierdzonoNa klientów wielkiego polskiego banku czekają duże zmiany. Właśnie je potwierdzonoCzytaj dalej

Choć mogłoby się wydawać, że dziś już nikt nie wysyła faksów, wiele firm na całym świecie wciąż korzysta z tego narzędzia, w związku z czym wielu pracowników może nie zauważyć w wiadomościach niczego osobliwego.

Portal przypomina, że oszuści stale udoskonalają swoje metody tak, by ich kampanie phishingowe były jak najbardziej przystosowane do obecnych realiów, by ofiary ataków nie zauważyły, że dzieje się coś podejrzanego. W tym przypadku wyciek danych może wiązać się z poważnymi stratami dla firm, ale także dla pracowników, którzy korzystają ze służbowych komputerów także prywatnie.

Fałszywe e-maile od IKEI

Ostatnio media obiegła także informacja dotycząca fałszywych e-maili i wiadomości na portalach społecznościowych, które do złudzenia przypominają wiadomości ze sklepu IKEA. TVN 24 ostrzegło, że w treści e-maila pojawia się informacja o możliwości wygrania lub otrzymania kuponów, lub innych nagród związanych z siecią handlową IKEA.

W praktyce wiadomości mają na celu jedynie skłonić ofiary do wysłania SMS-a lub bezpośredniego zgłoszenia się do konkursu rzekomo organizowanego przez sklepy IKEA. Oczywiście konkurs jest całkowicie fałszywy.

W związku z realnym zagrożeniem, jakie idzie za fałszywymi wiadomościami, IKEA wydała specjalny komunikat, w którym ostrzega swoich klientów przed oszustwem: Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, w przypadku otrzymania wiadomości za pośrednictwem e-mail lub portali społecznościowych.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News