Terminy, o których trzeba pamiętać w 2020 r.
pexels
Autor Komunikaty prasowe - 15 Grudnia 2019

W przyszłym roku istotne zmiany w prawie. Jest parę terminów, których musisz bezwzględnie dopilnować

“Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że pracodawcy, którzy zatrudniają przynajmniej 50 osób, od stycznia przyszłego roku będą mieli obowiązek tworzenia PPK, czyli pracowniczych planów kapitałowych. Co więcej, po pół roku ten obowiązek będzie obejmował także mniejsze firmy.

“Dziennik Gazeta Prawna” informuje na temat PPK

“Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że pracodawcy, którzy zatrudniają przynajmniej 50 osób, od stycznia przyszłego roku będą mieli obowiązek tworzenia PPK, czyli pracowniczych planów kapitałowych. PPK jest nowo wprowadzonym programem polegającym na długoterminowym oszczędzaniu. Jego adresatami są pracownicy, a wspierają go finansowo pracodawcy i państwo.

PPK są dobrowolne dla pracowników. “Wprawdzie zatrudnieni w wieku od 18 do 55 lat są do nich zapisywani automatycznie, ale mogą zadeklarować, że nie chcą uczestniczyć w programie. Dla pracodawców organizacja PPK jest obowiązkiem” - podaje “Dziennik Gazeta Prawna”. Wraz z rozpoczęciem przyszłego roku firmy, które zatrudniają od 50 do 349 osób zostaną nim objęte. Tyczy się to liczby pracowników, za których są odprowadzane obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, nie zaś liczby pełnych etatów.

Złamanie ustawowych terminów grozi karami

Mimo że wprowadzenie PPK w firmach jest rozłożone w czasie, to nie zaszkodzi zrobić planów zadań z wyprzedzeniem, gdyż w przypadku złamania ustawowych terminów grożą wysokie kary. Zwłaszcza, że zadań jest niemało.

Urzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiUrzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiCzytaj dalej

“Trzeba zapewnić pieniądze w firmowym budżecie, zorganizować infrastrukturę, która umożliwi działanie planu kapitałowego, przeprowadzić kampanię informacyjną wśród załogi, wybrać instytucję finansową, która będzie zarządzać gromadzonymi przez pracowników pieniędzmi, oraz podpisać z nią umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Najważniejsze terminy w 2020 r.:

Jeśli firma zatrudnia między 50 a 249 osób, musi bezwlędnie pamiętać o wprowadzeniu pracowników do systemu PPK już od 1 stycznia 2020 r., a co za tym idzie przygotować odpowiednio swoją administrację.

Kolejnym bardzo ważnym terminem jest 24 marca 2020 r., który jest ostatecznym czasem do kiedy pracodawca musi uzgodnić z pracownikami jaka instytucja będzie zarządzać PPK.

Do końca roku musisz się zarejestrować. Inaczej czeka cię grzywna w wysokości minimum 5 tysięcy złotychDo końca roku musisz się zarejestrować. Inaczej czeka cię grzywna w wysokości minimum 5 tysięcy złotychCzytaj dalej

Dokładnie miesiąc później, czyli 24 kwietnia 2020 r. mija termin, kiedy pracodawca musi już podpisać umowę z konkretną instyucją zarządzającą PPK. W innym przypadku grożą mu dotkliwe kary - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Do 11 maja 2020 r. pracodawca musi zadbać o to, ażeby pracownik uzyskał komplet infomracji na temat działania i funkcjonowania PPK.

15 czerwca 2020 r. jest za to datą, kiedy PPK powinno już w pełni funkcjonować, a wpłaty z maja powinny już być do niego przekazywane.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. Pacjentka była przytomna przez całą operację. Lekarze nie reagowali na jej krzyki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News